2006. szeptember. 08. 14:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 08. 14:26 Karrier

Te légy a legígéretesebb jelentkező álmaid állására!

Ahhoz, hogy megtaláld az igényeidnek és képességeidnek megfelelő munkahelyet, kitartás és erőfeszítés szükséges. Ne sajnáld magadtól az időt, fejleszd képességeidet és készségeidet, hogy kitűnj a többi álláskereső közül! Hogyan? Tanácsainkból kiderül.

A jó prezentáció aranyat ér.
Áldozz időt és fáradságot arra, hogy vonzóvá tedd saját magadat, nemcsak azért, hogy jobban érezd magad a bőrödben, hanem környezeted és legfőképpen az állásvadászok miatt, akik csalhatatlan érzékkel, temérdek jelentkező közül választják ki a nekik legmegfelelőbbet. Éppen ezért a lehető legjobb formádat kell hoznod, ha ki akarsz tűnni a többi álláskereső közül!

Elsősorban ne külső megjelenésed tökéletesítésére fordítsd az időd nagy részét, inkább írás- és beszédkészségedet fejleszd, valamint szervező- és problémamegoldó képességedet. Mert mindezek megléte elég ahhoz, hogy pillanatok alatt lehengereld leendő munkaadódat, nem utolsó sorban pedig megkönnyíthetik számodra az állásvadászat buktatókkal és bosszúságokkal teli időszakát. Ha helyesen méred fel képességeidet és lehetőségeidet, vagyis „piaci értékedet”, biztosan megtalálod azt a vállalatot, amely kielégíti szakmai becsvágyadat és kötelékében még jól is érzed magad.

Fejleszd íráskészségedet!

Noha manapság írással kapcsolatos tevékenységünk gyakran csak a billentyűzet püfölésére korlátozódik, mégis fontos, hogyha arra kerül a sor, rövid idő alatt, hosszú szövegeket is le tudj írni, mégpedig kézzel! Számtalan módja van annak, hogy íráskészségedet fejleszd.

Olvass többet! A betűfalás gyarapítja szókincsedet és ismereteidet. Minél többet olvasol, annál könnyebben és árnyaltabban fogalmazol — még egy hivatalos közleményt is. Ne szégyelld, ha le kell emelned a polcról az értelmező szótárt, mert nem vagy tisztában egy-egy szó jelentésével. Az íráskészség fejlesztéséről szóló szakkönyvek is segíthetnek abban, hogy eligazodj a stílusok és helyes szakkifejezések útvesztőjében.

Fejleszd kommunikációs készségedet!

Gond nélkül megtartasz egy előadást és világosan prezentálod terveidet leendő fönököd előtt? Akkor nem kerülhetsz kellemetlen helyzetbe az állásinterjún sem. A legtöbb vállalatnál a jó prezentációs készség alapkövetelmény. Emellett bármilyen helyzetben jól jöhet — nemcsak az üzleti, a mindennapi életben is —, ha pontosan és választékosan fejezed ki magad.

Ahhoz, hogy ne jöjj zavarba a nyilvános beszéd gondolatától, iratkozz be egy tanfolyamra, ahol szakemberektől lesheted el a szónoklattan csínját-bínját. Ehhez nem vagy elég elszánt? Próbálkozz azzal, hogy egy nagyobb csoport — akár a barátaid előtt — rövid előadást tartasz, valamely szabadon választott témában. Még jobb, hogyha az egyik barátodat kéred meg, hogy segítsen felkészülni egy nyilvános beszédre. Hallgassa meg mondandódat, és a végén ösztönözd arra, hogy bátran — a te érdekedben — mondja el véleményét: mire kell jobban ügyelned, és mi az, amiben remekelsz. Ha még erre sem érzel késztetést, vedd videóra „előadásodat”, utána pedig újra és újra nézd meg, majd értékeld teljesítményedet a külső szemlélő szemszögéből.

Jól használj ki minden percet!

A legtöbb ember állandóan időzavarral küzd. Fordíts kevesebb időt képességeid fejlesztésére, de azt teljes erőbedobással! Olyankor száműzz agyadból minden mást. Az összpontosítás képessége munkád során is előnyös lehet, a legtöbb vállalat ugyanis nem alkalmaz szétszórt és megbízhatatlan munkaerőt. Ahhoz, hogy megfelelően be tudd osztani az idődet, mindenképpen szükséged lesz egy határidőnaplóra. A bejegyzések segítségével nyomon tudod követni, hogy milyen feladatokat teljesítettél, és mi vár rád a közeljövőben. A határidőnapló nem az elfoglalt üzletemberek és fontoskodó emberek bibliája! Mindenki számára hasznos, aki jól szeretné beosztani az idejét.

Ügyelj arra, hogy ne halmozz túl sok teendőt ugyanarra a napszakra, mert akkor egyiket sem tudod maximális erőbedobással teljesíteni. Ha teheted, úgy rangsorold és oszd szét feladataidat és elintéznivalóidat, hogy mindenre jusson időd. Az állásinterjúkra különösképp!