2006. július. 28. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 26. 18:24 Karrier

Írj jó kísérőlevelet, hogy az önéletrajzod sikeres legyen!

Amikor megpályázol egy állást, és önéletrajzoddal felfegyverkezve megjelensz a vállalatnál, mindig csatolj hivatalos papírjaidhoz egy kísérőlevelet, amelyben képzettségeden és szakmai tapasztalataidon kívül jövőbeni terveidnek is hangot adsz. Hogyan épül föl egy kísérőlevél? Tippek!

Jó önéletrajz + kísérőlevél = sikeres állásinterjú
A címzés az első!
A kísérőlevél fejlécén tüntesd fel a dátumot. Két sort hagyj ki, majd írd oda az interjúztatód nevét, az "Úr", illetve "Asszony" megszólítással kiegészítve, majd a megszólított titulusa, a cég neve és címe következzen. Előfordulhat, hogy nem tudod a felvételi beszélgetést levezénylő kolléga nevét, ez esetben csak a cég nevét és címét tüntesd föl.

Az üdvözlés elengedhetetlen!
A fejléc alatt hagyj üresen két sort, majd a „Kedves Uram/Asszonyom” megszólítással üdvözöld az interjúztatót, természetesen a vezetéknevével együtt. Ne használd a keresztnevét, csak abban az esetben, ha korábban már találkoztatok. Ha nem tudod a célszemély nevét, tüntesd föl, hogy leveledet „az illetékesnek” szánod.

Mutatkozz be!
Az első bekezdésben röviden foglald össze, hogy miért írtad a kísérőlevelet, melyik állást szeretnéd megpályázni – azok közül, amelyeket a cég meghirdetett – és miért érdeklődsz a munka iránt. Nem árt, ha azt is megjelölöd, hol bukkantál az álláshirdetésre, és milyen képzettségeid vannak.

A bemutakozást követő bekezdés a kísérőlevél leghangsúlyosabb része. Ezen áll vagy bukik, hogy el tudod-e adni magad. Tűzd ide az ajánlólevele(i)det, sorold fel azoknak az oktatási intézményeknek a nevét, amelyekben tanultál, a kurzosokat, szakképesítést adó programokat, amelyeket elvégeztél, a szakmai gyakorlatot vagy önkéntes munkát, amelyen részt vettél, illetve előző munkahelyeid nevét. Mindezek közül főként azokat hangsúlyozd, amelyek a megpályázott állás szempontjából különösen előnyösek. Ehhez azonban tisztában kell lenned azzal, hogy milyen követelményeknek kell megfelelned, ha az adott cégnél akarsz elhelyezkedni.

Így add el magad! (Oldaltörés)

Add el magad!

Hízelegj leendő munkaadódnak!
Kísérőleveled harmadik bekezdésben fejtsd ki, miért érzed úgy, hogy a cégnél szeretnél dolgozni. Színezd ki, hogy mindez milyen előnyökkel jár majd a vállalat számára, és persze számodra. Bizonyítsd be leendő munkaadódnak, hogy rátermett vagy, és valóban érdekel minden, ami a cégnél történik, nemcsak porhintés, amit elmondtál. Persze óvakodj a túlzásoktól, de egy-két pozitív hangvételű mondat még nem ártott senkinek.

A zárszó legyen hangsúlyos!
Az utolsó bekezdésben köszönd meg az interjúztatónak, hogy időt szakítva rád elolvasta leveledet, és utalj arra, hogy mindenképpen részt szeretnél venni a felvételi beszélgetésen, majd add meg telefonszámodat vagy közöld: egy hét múlva jelentkezel, hogy érdeklődj további teendőidről. Az utolsó bekezdés után hagyj ki két sort, majd a „Tisztelettel” formulával zárd mondandódat, három sorral lejjebb pedig gépeld be a nevedet, de ne felejtsd el kézzel is aláírni!

Kerüld a személytelen, általános levélformát. Kísérőleveled tükrözze a cég szellemiségét, legyen áttekinthető, színvonalas, de ne legyen hosszabb egy oldalnál. Ennek érdekében kérd meg az egyik barátodat, hogy olvassa át amit írtál. Minden vállalathoz százával érkeznek a kísérőlevelek, ezért saját érdekedben törekedj arra, hogy a tiéd kitűnjön a többi közül.