2006. július. 26. 08:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 25. 19:20 Karrier

Hogyan tarolj az önéletrajzoddal egy állásinterjún?

Önéletrajzod a jövőd záloga. Ám nem mindegy, mit írsz bele. Egy frappánsan megírt cv garancia arra, hogy a kiszemelt vállalat felvételi beszélgetésre hívjon. Íme néhány ötlet, hogyan tupírozd föl önéletrajzodat!

Cél az interjú
Az önéletrajz nem arra való, hogy öntömjénezéssel és saját magad istenítésével törj be az álláskeresők piacára, de kétségkívül fontos, hogy leendő munkaadóid előtt minél jobb színben tüntesd föl magad.

Önéletrajzod legyen egyszerű és áttekinthető!

Az interjúztatók a jól szerkesztett, könnyen áttekinthető önéletrajzokat részesítik előnyben, amelyben a jelentkező kitér iskolai és szakmai képzettségére, szakmai tapasztalataira és előmenetelére, valamint azon képességeinek ismertetésére, amelyek alkalmassá teszik a meghirdetett állás betöltésére. Ügyelj arra, hogy önéletrajzodban világosan és áttekinthetően fogalmazz, képességeid és szakmai tapasztalataid bemutatásakor kerüld az olyan szakzsargonokat, mint például az „értéknövekedés” vagy az „elősegít”. Önéletrajzod mindenképpen tartalmazza, meddig dolgoztál előző munkahelyeiden. A konkrét dátumok hiánya ugyanis arra sarkallja interjúztatóidat, hogy szakmai előmenetelednek alaposabban utánanézzenek.

Hangsúlyozd előnyös tulajdonságaidat!

Ne elégedj meg azzal, hogy önéletrajzodban felsorolod pozitív tulajdonságaidat és képességeidet, azt is hangsúlyozd, hogyan hasznosíthatod ezeket a cégnél végzett munkád során. Fejtsd ki, hogy előző munkahelyeden hogyan kamatoztattad képességeidet, milyen ötleteid voltak, amelyekkel a cég esetleg pénzt takarított meg vagy elősegítette egy termék vagy egy üzleti terv tökéletesítését. Minden munkaadó a lehető legtökéletesebb alkalmazottat szeretné megszerezni, ezért fontos, hogy önéletrajzod tükrözze értékeidet.

Légy őszinte - az önreklámozásnál is!

Amit önéletrajzodban leírsz, az legyen korrekt, de legfőképpen igaz. Számos munkáltató ugyanis ellenőrzi a beadott cv-ket. A legkülönfélébb módszereket alkalmazhatják a vállalatok, hogy kiderítsék, állításaid – és előző munkahelyeid – nemcsak képzeleted szüleményei. Ellenőrizhetik:

  • referenciádat,
  • anyagi helyzetedet - hiteledet,
  • büntetlen előéletedet,
  • előző munkahelyeid listáját,
  • iskolai bizonyítványaidat, képzettségedet igazoló irataidat.

Hogy elkerüld a kínos lebukást, és ne pazarold fölöslegesen saját és interjúztatód idejét, fogalmazz pontosan és valósághűen.

Kérj segítséget önéletrajzod megírásához!

Nem vagy biztos benne, hogy egyedül is össze tudsz állítani egy ütős önéletrajzot? Kérj segítséget! Ne kövesd az előre kialakított sablonokat, inkább keress valakit, akinek már van rutinja e téren, vagy nézz utána a megfelelő internetes oldalakon, milyen fortélyokat ajánlanak a hozzáértők. Ha minden kötél szakad, a munkaközvetítő irodákban biztosan tudnak neked segíteni, és megbízhatsz egy erre szakosodott céget is, hogy elkészítse önéletrajzodat. Bármelyik megoldást választod, a lényeg, hogy arra indítsa leendő munkaadódat, hogy behívjon egy személyes beszélgetésre is.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.