2006. július. 20. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 19. 17:33 Karrier

Az állásinterjú vége: légy te a befutó!

Várakozásaidon felül teljesítettél az állásinterjún, már szinte a zsebedben érzed első fizetésedet, ám nem akarod mindezt kockáztatni azzal, hogy az utolsó percben valami ostobaság csúszik ki a szádon. Íme néhány hasznos ötlet, hogyan zárd sikeresen a felvételi beszélgetést.

Az utolsó benyomás legalább
olyan fontos mint az első
Ha megjelensz egy állásinterjún, az a legfontosabb, hogy jó benyomást kelts az interjúztatóban. Ezért ügyelj arra, hogy viselkedésed és szavaid ne csak a beszélgetés elején, hanem a végén is lelkesedésről és magabiztosságról árulkodjanak.

Minden az előadásmódon múlik!
Az állásinterjú alatt ne csak arra fordíts figyelmet, hogy az interjúztató mit mond, hanem arra is, hogyan mondja. Tanulmányozd a testbeszédét, figyeld meg hogyan hangsúlyoz, illetve mennyire ragaszkodik a hivatalos formulákhoz, és ehhez igazítsd záró mondataidat és gesztusaidat. Ha bizonytalan vagy, mert nem tudod, mit mondj az "utolsó szó jogán", törekedj arra, hogy mindenképpen tiéd legyen a zárszó.

Nem számít, hogyan viselkedik a felvételi beszélgetést levezénylő kolléga, légy magabiztos. Nézz a szemébe, amikor vele beszélsz. Az interjú végén határozott, udvarias kézfogással búcsúzz tőle, és köszönd meg azt az időt, amit rád fordított.

Hangsúlyozd az előnyeidet!
Az állásinterjú utolsó néhány percét használd arra, hogy kellőképpen hangsúlyozd azokat a képességeidet, amelyek alkalmassá tesznek arra, hogy betöltsd a meghirdetett állást. Ezzel a „csellel” elérheted, hogy pozitív tulajdonságaid megragadjanak interjúztatód agyában, és javítsanak megítéléseden.

Az interjú előtt ismételd el – magadban -, hogy milyen fordulatokkal zárod majd a felvételi beszélgetést. Ezzel csökkenthed annak kockázatát, hogy a döntő pillanatban egy meggondolatlan megjegyzéssel veszélybe sodord mindazt, amit addig elértél. Bármit mondasz, legyen előre átgondolt, választékos, és ügyelj arra, hogy természetesnek hasson. Kezdd azzal, hogy elmondod, milyen benyomásokat szereztél a cégről és azokról, akikkel itt találkoztál. Ezután fejtsd ki, hogy miért te lennél a legalkalmasabb a meghirdetett posztra.

Személyes tapasztalatok és az utolsó lépés (Oldaltörés)

Közöld személyes tapasztalataidat, észrevételeidet!
A felvételi beszélgetés végén minden esetben – lelkesen, sohasem agresszíven - pár szóban vázold föl észrevételeidet. Ismételd el, hogy mennyire érdekel az állás, de ne lássák rajtad, hogy ideges és mindenre elszánt vagy. Inkább azt éreztesd, hogy izgalmas kihívást jelent számodra a lehetőség, hogy a cég kötelékében dolgozhatsz.

Végül kérdezd meg az interjúztatódtól, hogy tehetsz-e még valamit annak érdekében, hogy rátermettségedet bizonyítsd – összeállíthatsz például előző munkáidból egy referenciát.

Az utolsó lépés
Ne menj el úgy az állásinterjúról, hogy nem érdeklődsz a következő teendődről. Kérdezd meg, hogy előreláthatóan mikor lesz a beszélgetés következő fordulója, áttanulmányozzák-e a referenciádat, és mikor dől el, hogy téged választanak-e a posztra. Azt is megtudakolhatod, hogy telefonon vagy e-mailben érdemes érdeklődnöd.

Ha követed ezeket a tanácsokat, nemcsak az interjú utáni stresszhelyzetet vészelheted át különösebb lelki törés nélkül, hanem a felvételi beszélgetésen bebizonyíthatod, hogy te vagy a tökéletes jelölt a meghirdetett állásra.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.