Közel 600 alkalmazottjától válik meg az ÁNTSZ
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ) 563 munkatársat bocsátanak el, és ezzel párhuzamosan megyei intézeteket vonnak össze. Az átalakítás következtében hét regionális intézete lesz a szervezetnek.
A létszámleépítésekkel párhuzamosan átalakul a tiszti orvosi szolgálat intézményi rendszere, ami azt jelenti, hogy több megyei intézetet megszüntetnek, a városi szolgálatok egy részét pedig összevonják - közölte Bujdosó László, országos tiszti főorvos.
Korábban a tiszti főorvos arról beszélt, hogy önmagában a leépítésekkel nincs baj, de az államnak "vissza kell fognia magát a feladataiban, a felelősségében és a beavatkozásában", és akkor vissza lehet fogni azt az apparátus, amely ezeket a feladatokat végrehajtja.
Ezzel kapcsolatban a szakember elmondta: kezdeményezték az Egészségügyi Minisztériumnál az ÁNTSZ tevékenységét érintő jogszabályok módosítását is, hiszen vannak olyan - jelenleg az ÁNTSZ hatáskörébe tartozó - feladatok, amelyeket, ha "elhagynak", nem eredményeznek majd jelentős lakossági egészségkockázatot.
"Egy engedélyező típusú hatóságból egy felügyeleti, ellenőrző hatóságot szeretnénk" - mondta Bujdosó László, hozzátéve: ehhez azonban mintegy nyolcvan jogszabályt kell megváltoztatni abból a 440-ből, amely feladatot ad az ÁNTSZ-nek.
A leépítésekkel kapcsolatban Bujdosó László elmondta: elsősorban nyugdíjas, nyugdíjas korú munkatársaitól válik meg az ÁNTSZ, és kisebb számban aktív korú dolgozókat érint a karcsúsítás.