2006. április. 03. 18:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 03. 18:29 Karrier

34 tipp, hogy jó benyomást tegyél az új munkahelyen

Jó ha tudod, már az ajtón való belépésed pillanatában elkezdenek a kollégák bírálni. Az öltözéked, a modorod, a beszédstílusod mind pletykatémák lesznek aznap az ebédnél, vagy a kávészünetben. Tippjeink segítségével elérheted, hogy kizárólag pozitív hangnemben kerülj szóba leendő kollégáid körében.

Ismerkedj meg a hellyel és a kollégákkal
© AP
Mindegy, milyen passzban vagy éppen, egy kis előzetes tervezéssel és odafigyeléssel mindenképpen jó, és maradandó első benyomást tehetsz a többiekre.

Az alábbi lista pontjain végighaladva ellenőrizheted, hogy mindent megtettél-e annak érdekében, hogy szimpatikus legyél az új munkahelyen.

Ruházat
- Bizonytalan vagy öltözékedet illetően? Ne félj megkérdezni az új főnöködtől, vagy valamelyik kollégádtól, hogy milyen ruházat az elvárás az irodában.
- Gondoskodj róla, hogy a ruháid legyenek rendezettek, vasaltak, ezen kívül a cipőd is legyen tiszta és ápolt.
- Ha utcai ruhában is lehet menni, ez nem azt jelenti, hogy a hasat szabadon hagyó szűk felsőben, vagy szabadidőruhában is ugyanúgy fogadnak majd, mintha farmerban és pólóban mennél.
- Óvatosan az illatszerekkel, nem feltétlenül szerencsés parfümfelhőben megérkezni. Ugyanez vonatkozik a sminkre is.
- Ha vannak tetoválásaid, piercingjeid, ezeket takard el, inkább a hétvégi bulira tartogasd őket.
- Természetesen alapvető emberi elvárás, hogy egy munkavállaló rendszeresen tisztálkodjon és ne izzadtan jelenjen meg az irodában.
- Ha a munkahely megköveteli, viseld a szükséges védőfelszereléseket – sisak, szemüveg, kesztyű – még akkor is, ha a kollégáid nem élnek ilyesmivel.
- Ismerd meg az új munkahelyre vezető utat és számítsd ki, mennyi időre van szükséged, hogy pontosan érkezhess. Az első napodon mindenképpen érkezz időben, az sem baj, ha 5-10 perccel hamarabb vagy ott.

Testtartás, beszéd és viselkedés
- Ügyelj a testtartásodra, a testbeszédedre, mosolyogj és általában sugározz pozitív hangulatot.
- Figyelj a nyelvhasználatodra is, kerüld a pongyola, szleng kifejezéseket, a káromkodást és a kétértelmű, vagy trágár vicceket.
- Tartsd tiszteletben munkahelyed internetezésre, e-mail-, és telefonhasználatra vonatkozó előírásait.
- Úgy kezeld a kollégáidat, ahogy szeretnéd, hogy ők kezeljenek téged. Légy tisztelettudó, előzékeny és udvarias, akárkiről legyen is szó.
- Légy tisztában a köszöntés és a kézfogás alapvető szabályaival. Nézz a szemébe az illetőnek, mosolyogj, kézfogásod pedig legyen határozott, de ne túl erős. Kerüld a „döglött hal” kézfogást is.
- Ne hatolj be mások személyes terébe. Ha egy méterre állsz attól akivel beszélsz, nem hibázhatsz.
- Kerüld a magánéleti utalásokat a beszélgetések során. Ne kérdezz és ne is beszélj olyan témákról, amit nem mondanál el idegeneknek.
- Tartsd távol magad az irodai pletykáktól.

Munkavégzés, tanulás, napi rutin (Oldaltörés)

Munkavégzés
- Tartsd tiszteletben kollégáid munkastílusát és képességeit. Ne bírálj senkit, főleg ne nyilvánosan.
- Légy csapatjátékos, s ajánld fel a segítségedet, még látszólag jelentéktelennek tűnő dolgokban is.
- Légy igazi profi, ha bírálatot kapsz a főnöktől, viseld emelt fővel, s ne hagyd, hogy elragadjanak az indulatok. Gondold végig a válaszodat, mielőtt beszélsz, s vállald a felelősséget a hibáidért. Tiszteld a felettesed pozícióját, s ennek megfelelően válaszolj.
- Ne tévesszen meg a szívélyes fogalmazás, ha a főnököd megkér, hogy csinálj meg valamit, ha van időd, ne habozz azonnal nekikezdeni.
- Ugyanez vonatkozik arra, ha a főnök azt mondja, „ez nem a legalkalmasabb időpont”. Ilyenkor vagy arra gondol „ne most”, vagy arra „egyáltalán ne”.
- Légy nyitott a kollégáid közeledési kísérleteire.
- Apróságokkal tudod a legkönnyebben megkedveltetni magadat, például, ha főzöl egy kávét a többieknek is, vagy ha segítesz a rendrakásban.
- Banálisnak tűnhet, de sohase felejtsd el megköszönni, ha valaki segít neked.

Tanulás
- Ne feledd, az első napokban meg kell tanulnod a szokásokat, legyen szó akár munkavégzésről, akár az irodán belüli szokásokról. Ilyenkor hallgass figyelemmel, és ne szakítsd félbe azt, aki éppen magyaráz.
- Ha valamit nem értesz, kérdezz nyugodtan, jegyzetelj, hogy mindenre emlékezhess.
- Egyelőre ne próbálj a bevett dolgokon változtatni, hiába tűnik logikusnak. Ezzel ráérsz még pár hetet.
- Ha nem osztanak be valaki mellé, akkor se szégyellj kérdezni a többiektől. Így kommunikálhatod feléjük, hogy nem verseny-, hanem csapattársként tekintesz rájuk.
- Ha a főnök azt mondja, hogy valamit így csinálj, egy kollégád pedig azt, hogy úgy, a főnököd utasításait kövesd.

Napi rutin
- Tudd meg, hogy mennyire elfogadott a munkakörnyezeted testre szabása. Abban az esetben, ha engedélyezett, légy diszkrét és ízléses, az óriásplakátokat és a családi fotókat inkább hagyd otthon.
- Kérdezd meg, napközben hol tárolhatod a személyes tárgyaidat, s ügyelj arra, hogy ne más helyére pakolj.
- Tartsd fejben a munkaidőt, illetve a kávé-, és ebédszünetek pontos idejét. Még akkor is ügyelj ezekre az időpontokra, ha a kollégáid nem ezt teszik.
- Kérj meg valakit, hogy vezessen körbe a munkahelyen, s tanuld meg hol vannak a mosdók, a parkoló, a tűzoltókészülék és az elsősegély csomag, arra az esetre, ha szükség lenne rá.
- Tartsd tiszteletben a közös hűtőszekrényt és konyhát, mindig tedd rendbe magad után, s csak ahhoz nyúlj hozzá, ami a tiéd.