2006. január. 19. 14:16 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 19. 15:45 Karrier

Nagy az érdeklődés a Lépj egyet előre program iránt

Magyarországon a szakmai képzettség színvonala alacsony, a felnőtt lakosság mintegy 40 százaléka, közel kétmillió ember szakképzetlen; ennek a körnek a 90 százaléka jelenleg munkaviszonyban dolgozik - mondta a Csongrád Megyei Munkaügyi Központ (CSMMK) szolgáltatási igazgatóhelyettese csütörtökön sajtótájékoztatón Szegeden.

Mészáros Tibor hozzátette, a Lépj egyet előre projektet a kormány azzal a céllal indította, hogy javuljon a munkavállalók képzettségi színvonala és jobban igazodjék a munkáltatói igényekhez. A programra az országos lebontás alapján Csongrád megyében közel félezren jelentkezhetnek. A felnőttképzés színvonalát tekintve az Európai Unió 25 tagországa közül az utolsó helyen állunk, 100 felnőtt közül ma Magyarországon 12 vesz részt valamilyen képzésben, míg az uniós átlag 45 fő - mondta.

A Lépj egyet előre projektben minden 16 évet betöltött, iskolarendszerű képzésben, valamint egyéb képzési támogatásban nem részesülő felnőtt részt vehet; akik hiányszakmában szeretnének képzettséget szerezni, illetve egyéb szakmai végzettséget nyújtó kurzusokon kívánnak részt venni, azoknak a részvétel szükségességét elismerő munkáltatói nyilatkozattal lehet jelentkezni.

A projekt 4 milliárd forintos költségének 75 százalékát az Európai Unió, a fennmaradó részt pedig a Munkaerőpiaci Alap biztosítja – közölte Mészáros. 

A szakember kiemelte, a 150-800 órás képzés ingyenes, sikeres vizsga után a jelentkező egyhavi minimálbérnek megfelelő juttatásban részesül; a tervek szerint az országban mintegy 12 ezer fő képzésére nyílik lehetőség és igény esetén a program folytatódhat.

Lippainé Deák Emese, a CSMMK szakreferense hozzátette, a januárban induló és 2007. szeptember végéig tartó programban a jelentkezők 251 tanfolyam közül választhatnak a megyében; eddig 61 hiányszakmát rögzítettek.

A 2005. évi adatok alapján összeállított lista szerint az általános ápolónői, ápolói, általános asszisztensi, általános orvosi, áru-összeállítói és autóbusz vezetői munkákra találnak legnehezebben megfelelő munkaerőt, de igény van biológusra, botanikusra, zoológus, ökológusra, bolti pénztárosra és bútorasztalosra is.