Távmunka a japán minisztériumokban
Kísérleti internetes programot indított a japán kormány: minisztériumi alkalmazottakat a jövőben távmunkában foglalkoztat. A program ötletgazdái a távmunka elterjedésétől a munkahelyi stressz csökkenését és a családi kötelékek megerősödését várják.
Jelenleg mintegy 4 millió japán munkavállaló végez távmunkát, ami a szigetország 63,2 millió fős munkaerőbázisának 6 százalékát teszi ki - közölte Degucsi Taketo, a Belügyi és Hírközlési Minisztérium tisztviselője. A távközlési tárca januártól hat alkalmazottját hetente legalább egy nap erejéig távmunka jelleggel kívánja foglalkoztatni. A minisztérium a kísérleti programban részt vevők visszajelzései alapján fog dönteni arról, hogy 2500 alkalmazottjának 20 százalékát később milyen ütemben és feltételekkel állítsa át otthoni távmunkára.
A projektben részt vevő alkalmazottak internetes csevegőszobák és telekonferenciák lebonyolítására alkalmas eszközök segítségével tudnak majd kommunikálni egymással. A projekt várhatóan jelentősen megnöveli a munkaszervezés hatékonyságát.
A távmunkavégzés arra is lehetőséget ad a munkavállalóknak, hogy több időt tölthessenek családtagjaikkal. Az otthonról végzett munka révén pedig a kenyérkeresők a házimunkába is jobban be tudnak majd segíteni - mutatott rá Degucsi. A távmunka elterjedése a tisztviselő szerint a járműforgalom zsúfoltságának, és ezáltal a károsanyag-kibocsátás és a csúcsforgalom idején túlzsúfolt vonatközlekedés nehézségeinek csökkenéséhez is nagyban hozzájárulhat.
A minisztérium célja, hogy a magánszféra távmunkavégzéssel kapcsolatos ismereteinek és tapasztalatainak felhasználásával a japán távmunkások arányát 2005-re 10, 2010-re pedig 20 százalékra emelje. "Most, az új kor küszöbét átlépve, amikor az internet már szinte bárhonnan elérhető, arra törekszünk, hogy minél több japán munkavállalót bírjunk rá arra, hogy használja ki az új technológiák adta lehetőségeket" - hangsúlyozta Degucsi.