2004. augusztus. 09. 15:19 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Gyakorlati képzőhelyek ellenőrzésének tapasztalatai Budapesten

A fővárosban a vizsgálat alá vont gazdálkodó szervezetek 98 százaléka megfelelt a jogszabályban meghatározott gyakorlati képzési feltételeknek – állapítja meg a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) összefoglalója a gyakorlati képzőhelyek ellenőrzésének tapasztalatairól.

A BKIK a gyakorlati képzőhely ellenőrzést minden tanévben elvégzi 1997 óta. A 2003/2004. évi tanévben 402 gazdálkodó szervezethez tartozó 639 gyakorlati képzőhelyet ellenőriztek a fővárosban, ahol 906 oktató foglalkozott 5420 tanuló képzésével. Közülük 1824 tanulóval a szervezetek tanulószerződéses jogviszonyban voltak.



A vizsgált gazdasági társaságok 87 százaléka magyar tulajdonú, míg 8 százaléka külföldi tulajdonú volt. A vegyes tulajdonú vállalkozások aránya nem haladta meg az 5 százalékot. Tanulószerződés-kötési szándéka a gazdálkodó szervezetek 64 százalékának volt. Közöttük nyolc olyan cég volt, amely tanulóhiány miatt nem tudott ilyen jogviszonyt létesíteni. A gazdálkodó szervezetek 29 százaléka, azaz 117 cég mereven elzárkózott a tanulószerződés kötésétől, viszont a vállalkozások 59 százaléka részletes információt kért a tanulószerződésről, illetve megkötésének folyamatáról, feltételeiről.



A kamara szerint várhatóan a legtöbb új tanulószerződést a 2004/2005-ös tanévben kozmetikus, szakács, fodrász, ruházati kereskedő, karosszérialakatos, fogtechnikus, autószerelő szakmákban kötik. Az együttműködési megállapodással képző cégek közül – ahol egyébként csak a nyári összefüggő szakmai gyakorlaton kötelező a tanulónak havi juttatást fizetni – minden negyedik ad havi járandóságot a náluk gyakorlati képzésen részt vevő diákoknak. Felelősségbiztosítás a vállalkozások 81 százalékánál volt, a tisztálkodási eszközöket a vállalkozások 97 százaléka helyben asdta, míg az egészségügyi vizsgálatot a vállalkozások 82 százaléka végeztette el a saját üzemorvosánál vagy a szakiskolában.



A gazdálkodó szervezetek tárgyi felszereltsége 68 százalékban kiválónak, míg 32 százalékban elfogadhatónak, azaz átlagosan felszereltnek bizonyult. Igen jól felszerelt gyakorlati képzőhelyek vannak főleg a szolgáltatóipar, az autóipar, és a vendéglátás területén, de volt néhány, modern gépeket alkalmazó kisvállalkozás a kozmetika, a cukrászat üzletágban is.



Az oktatók szinte 100 százaléka teljesítette a jogszabályban meghatározott feltételeket, vagyis az öt éves, illetve egyedi munkahelyen két éves szakmai gyakorlatot. A gyakorlati oktatók 25 százaléka felsőfokú végzettségű, mestervizsgája szintén 25 százalékuknak van. A BKIK által szervezett pedagógiai-pszichológiai tanfolyamot több mint 60 oktató látogatta, közülük eddig 45-en vették át a tanúsítványt.



A tanulók munkáját is megítélték az oktatók, ennek alapján a diákok 70 százalékának munkája színvonalas, 29 százalékáé pedig elfogadható volt. A vizsgálat tapasztalatai alapján a kamara javasolta, hogy a gyakorlati képzőhely ellenőrzés már a téli hónapokban megkezdődhessen és egész évben tartson, és rámutat arra is, hogy egyes szakmák gyakorlati idejét szükséges lenne megnövelni. (MTI)
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.