2004. június. 03. 14:59 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Nőtt a munkanélküliség Ausztriában, különösen a nők körében

Ausztriában több mint 215 ezer állástalan keresett munkát májusban, ami 0,3 százalékkal több a múlt év ötödik hónapjában mért értéknél – derült ki az osztrák gazdasági és munkaügyi minisztérium összesítéséből.

E statisztika szerint májusban mintegy 3,2 millió volt az állásban levő, nem önálló foglalkozásúak száma a 8,15 milliós lélekszámú országban. Az országos átlagnál jobban nőtt a munkanélküliek száma Bécsben, ahol 5,1 százalékkal több álláskeresőt tartottak nyilván, mint a múlt év májusában. Az összesítések szerint az átlagnál jobban (több mint 10 százalékkal) nőtt egy év alatt a 25. és a 45. életév közöttiek körében a munkanélküliség, míg - 2001 óta először - csökkent a férfiak és a fiatalok körében a munkanélküliek száma.



Az összesítések szerint az utóbbi egy évben a nőket sújtotta a leginkább a munkanélküliség, mivel az állástalanok aránya a körükben egy év alatt 1,6 százalékkal növekedett, s májusban több mint 99 ezren kerestek munkát sikertelenül. Az osztrák sajtó szerdán adott hírt arról, hogy az Európai Unió bizottsága is sürgette Ausztriát: biztosítson jobb feltételeket a nők munkavállalásához. A Kurier című bécsi napilap úgy értesült, hogy Brüsszel mindenekelőtt a férfiak és a nők ausztriai bérezése közötti különbségek, illetve az idősebb korosztályokhoz tartozó nők számára biztosított álláslehetőségek csekély száma miatt foglalt állást. A lap beszámolója szerint az EU-tagországai közül Ausztriában a legmagasabb az ugyanazon munkát végző férfiak és nők bére közötti különbség, országos átlagot tekintve jelenleg több mint 30 százalékos.



A lap viszont felhívta a figyelmet arra, hogy Ausztriában a múlt évben 62,8 százalékos volt a foglalkoztatott nők aránya, ami már meghaladja az EU 2010-re kitűzött célját, a 60 százalékos foglalkoztatottsági arányt, azonban az alpesi ország jelentősen elmarad olyan országok mögött, mint például Dánia és Svédország, ahol több mint 70 százalékos a munkaképes korú, dolgozó nők aránya. Brüsszel szerint rendkívül alacsony az 50 évesnél idősebb idősebb osztrákok körében a foglalkoztatottak aránya, és elmarad az EU-átlagtól továbbképzési lehetőségeik biztosítása is. A bizottság ezért javasolta Bécsnek, hogy növelje a munkaképes korú népesség foglalkoztatásának az éveit.



Az osztrák gazdasági és munkaügyi minisztérium név nélkül nyilatkozó képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy az osztrák kormány már a helyes úton jár a Brüsszel által is kijelölt célok eléréséhez, hiszen az idősebb korú munkavállalóknak nyújtott adókedvezmények, valamint a nyugdíjreform is arra irányul, hogy fokozatosan csökkentsék a korkedvezményes nyugdíj népszerűségét. (MTI)