A kivitelező nem volt hajlandó nyilatkozni.
Valami nagyon nem oké Pakson: először Hadházy Ákos posztolt egy forrása információi alapján arról január elején, hogy „állítólag a Roszatom nem fizeti ki a Bauer minden tételét, ezért a német cég leáll, amíg nem rendezik a pénzeiket”. Hadházy azonban bedobott egy másik fontos ügyet is: „van egy tény még emellé, a részben kitermelt 5-ös blokk medencéjében a 10-15 méter magas rézsűfal megdőlt, ami miatt rengeteg földet tettek most oda, szóval ez csak napok kérdése, hogy kiderüljön, ezt minden helyi melós is látta, tudja.”
Az Átlátszó azt írta, hogy Paks II telephelyén egyelőre a talaj-előkészítési munkálatokat kezdték el. Ez a munkagödör kiásását jelenti, elhordják a földet, szilárdítják a talajt, majd résfalat emelnek. Utóbbi célja, hogy megakadályozza, hogy a talajvíz a munkagödörbe folyjon be. A talajmunkákat a német tulajdonban lévő Bauer Magyarország Speciális mélyépítő Kft. végzi. Ez a vállalat 2020-ban nyerte el a Roszatom tenderét, az akkori tervek szerint 179 millió tenderre rúgott az árazás.
Hadházy posztja után az Átlátszó feltett pár kérdést a Bauernek, a Paks II Zrt.-nek, a Roszatomnak és az Országos Atomenergia Hivatalnak is. A Paks II Zrt. a lapnak azt írta, hogy a „talajszilárdítási munkák mind az 5., mind a 6. blokk nukleáris szigetének területén befejeződtek”, és a „kivitelezés továbbra is az előírások maximális betartásával és betartatásával, az OAH folyamatos felügyelete mellett zajlik”.
Az OAH szerint a rézsűfal megdőléséről szóló információkat sem a helyszíni ellenőrzések, sem a Paks II Zrt. által szolgáltatott adatok nem erősítették meg. Viszont azt is írták, hogy a Paks II Zrt. saját hatáskörben egy
„esetleges elmozdulást megelőző céllal intézkedett az 5. blokk munkagödör déli falának megtámasztásáról.”
„A Paks II. Atomerőmű Zrt. napi többszöri frissítéssel ellátott monitoring rendszert működtet, amelyhez az OAH közvetlen hozzáféréssel rendelkezik. A monitoring rendszer többek között az 5. blokk munkagödrének állapotát, a talaj mozgását is folyamatosan méri, az esetleges kockázatok mielőbbi kezelése érdekében értesítési, beavatkozási és megállítási szintek kerültek meghatározásra” – írta a hatóság a lapnak.
Csakhogy a kormányközeli Világgazdaságnak a Paks II Zrt. küldött egy közleményt, abban pedig konkrétan elmozdulást említenek. Azt írták, hogy a monitoring-rendszer adatai alapján „az elmozdulás mértéke a beavatkozást igénylő – a tervekben előzetesen rögzített – határértéket ugyan nem érte el”, de a biztonság kedvéért, „továbbá az ünnepek alatti csökkentett rendelkezésre állást figyelembe véve” úgy döntöttek, megerősítik a falszakaszt. A Roszatom és a Bauer nem válaszoltak érdemben.