Az önkormányzatokért felelős miniszter viheti be az ötletet a kormány elé.
„A Fővárosi Közgyűlés feloszlatása elvileg nem kizárt, de hosszas folyamat előzi meg” – jelentette ki a Népszava kérdésére Magyar György ügyvéd. Mint mondta, az önkormányzati törvény szerint a közgyűlésnek az alakuló vagy az azt követő ülésen kell megalkotnia vagy felülvizsgálnia a szervezeti és működési szabályzatról szóló rendeletét, bizottságokat alakítani, valamint helyetteseket választani. Ezen három peremfeltételből a Fővárosi Közgyűlés kettőt tudott teljesíteni, ahogy arról mi is többször beszámoltunk, Karácsony Gergelynek helyettesei nincsenek. Emiatt pedig mulasztásos jogsértés alakult ki.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere, aki a Fővárosi Közgyűlésben a Kutyapárt frakciójában ül, korábban arról beszélt, hogy ez a helyzet 2025 nyarára juthat el odáig, hogy az Országgyűlés feloszlatja a fővárosi képviselő-testületet, és új választásokat írnak ki.
Baranyi pesszimizmusa nem teljesen indokolatlan. A kormányhivatal ugyanis először a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeleti szerveként felhívással élhet, ezt Sára Botond főispán már november elején el is küldte. Ezt követően kezdeményezheti bírósági eljárás indítását azért, hogy pótolják a hiányzó döntéseket, vagyis legyen főpolgármester-helyettes. Ezt az eljárást a főváros nem tudja megnyerni: a bíróság a törvények alapján minden bizonnyal meg fog határozni egy határidőt, ameddig pótolni kell a mulasztást. Ha addig nem sikerül helyettest választani, akkor a bíróság a kormányhivatal kezdeményezésére elrendeli, hogy a mulasztás orvoslásához szükséges rendeletet alkossa meg a főispán. Így végül Sára Botond jelölhetne főpolgármester-helyettest – csakhogy róla a testületnek ismét szavaznia kellene.
Magyar György szerint egy helyzetet kellene valahogy elkerülnie a fővárosnak: azt, hogy Sára határozhassa meg az általa megnevezett főpolgármesterhelyettes-jelölt jogköreit is az szmsz átszabásával. Hogy erre jogilag hogyan is lenne lehetősége a főispánnak, azt az ügyvéd nem fejtette ki.
A gond azonban igazán onnan kezdődhetne, ha a fővárosi kormányhivatal a bírósági eljárás mellett javasolná a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletét ellátó Navracsics Tibor miniszternek, hogy kezdeményezze a kormánynál az Alaptörvénnyel ellentétesen működő testület feloszlatását. Ilyenre mindeddig nem volt példa.