Itthon hvg.hu 2024. november. 20. 10:59

„Szégyenletes” – így reagáltak az akadémiai dolgozók a kutatóhálózat átalakításáról szóló törvényjavaslatra

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma nem érti, a pedagógusok és más csoportok után miért akarja a kutatókat is céltáblává tenni a kormány.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szégyenletesnek tartja, hogy Hankó Balázs és Semjén Zsolt anélkül nyújtotta be a kutatóhálózat teljes átalakítását célzó törvényjavaslatot, hogy a szövegről a kutatókkal egyeztetett volna – írta az ADF szerdai közleményében.

A szervezet úgy fogalmazott, „érthetetlen, hogy a kormány, miközben maga is azt állítja, hogy az Unió bünteti a hazai rezsimet, a pedagógusok és más csoportok után miért akarja a kutatókat is céltáblává tenni”. Az akadémikusok szerint ahelyett, hogy a kormány a károk enyhítése érdekében mindent megtenne, inkább tovább ront a helyzeten azzal, hogy a kutatóhálózatot is a KEKVA törvény mintájára akarja szabályozni.

Az ADF követeli, hogy a kormány ne fogadjon el új törvényt, amíg az Európai Unió újra nem indítja az Erasmus és Horizon támogatások folyósítását az ezekből a programokból kizárt egyetemeknek.

„Követeljük továbbá, hogy a kutatóhálózat dolgozói részt vehessenek minden lényegi átalakításról hozott döntésben, és valódi képviselettel rendelkezzenek az irányító és felügyelő szervekben” – írták. Az ADF továbbá kitart azon álláspontja mellett, hogy a kutatóhálózatnak a Magyar Tudományos Akadémiához kell visszakerülnie.

Múlt csütörtökön tüntetést is tartottak, mert – amint azt a HVG elsőként megírta – törvénytervezet szerint a jövőben alapítványi formában működő HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat a végletekig központosított lesz. A 16 kutatóközpont teljesen, a több mint félszáz kutatóintézet jogutódlással szűnik meg, és utóbbiakról teljes egészében a központ dönthet majd: konkrétan arról, hogy melyik, meddig és hogyan működhet tovább. Lényegében az egész kutatóhálózat egyetlen jogi személy lesz.

Szemet vetettek az MTA ingatlanaira, a tudósok húzhatják a rövidebbet

Az egyetemek vagyontárgyaihoz hasonlóan most az 1826-ban alapított MTA ingatlanainak jelentős részére tenyerelne rá az állam. A lépés tovább csorbítaná az akadémiai autonómiát, csütörtök délutánra tüntetést is szerveztek emiatt.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.