„Szégyenletes” – így reagáltak az akadémiai dolgozók a kutatóhálózat átalakításáról szóló törvényjavaslatra
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma nem érti, a pedagógusok és más csoportok után miért akarja a kutatókat is céltáblává tenni a kormány.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma nem érti, a pedagógusok és más csoportok után miért akarja a kutatókat is céltáblává tenni a kormány.
A jogszabályok módosításával azt akarja elérni a kormány, hogy ismét megnyíljanak az európai pénzcsapok a magyar egyetemek előtt.
Csak jöjjenek már azok az uniós pénzek.
Három és fél milliárd forintos juttatást ítélt meg a kormány a Közép-európai Oktatási Alapítványnak, hogy létesítsen elitiskolát az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet helyén. Azt nem tudni, mennyit költött a szervezet az ingatlanra. Közérdekű adatigénylésünkre azt írta, erről nincs nyilvántartása. Hiába kértünk más közérdekű adatot is, lényegében csak az alapítvány nevét, címét és e-mail-címét tudtuk meg a válaszból.
Elvetni vagy megreformálni? Forrnak az indulatok az egyetemi alapítványok körül. A vitában szélsőséges vélemények is elhangzanak. Ebben a cikkben a helyzet elemzése után néhány reformjavaslatot fogalmazunk meg. Egy biztos: a tét óriási. Bőgel György, a Közép-európai Egyetem docense és Mátyás László, a Közép-európai Egyetem tanára véleménycikkét közöljük, amelyet vitaindítónak szánnak.
Az egyetemi kutatásokat támogató Horizont Európa programoktól eltérően az Erasmus+ támogatásainak átvállalását megengedheti magának a kormány, de kérdés, hogy az ösztöndíjakat az eddig megszokottak szerint kamatoztathatnák-e a diákok.
Furcsa játszma zajlik az alapítványi fenntartású egyetemek kuratóriumaiban ülő politikai kinevezettek miatt, és a csütörtöki kormányinfó alapján nem enged a kormány. Az uniós források felfüggesztése az úgynevezett Horizont programokat, a legnívósabb uniós kutatói pályázatokat is érinti. Ebben az esetben a tét tehát nem csak a pénz, hanem a presztízs is, valamint hogy újabb koponyák hagyhatják el az országot.