Létrehozott egy jogi torzszülöttet a kormány, a pénz pedig elvész a ködben – és Brüsszelnek ez nagyon nem tetszik
Furcsa játszma zajlik az alapítványi fenntartású egyetemek kuratóriumaiban ülő politikai kinevezettek miatt, és a csütörtöki kormányinfó alapján nem enged a kormány. Az uniós források felfüggesztése az úgynevezett Horizont programokat, a legnívósabb uniós kutatói pályázatokat is érinti. Ebben az esetben a tét tehát nem csak a pénz, hanem a presztízs is, valamint hogy újabb koponyák hagyhatják el az országot.
A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány a NER szíve, jelképezi a rendszer arculatát és összes problémáját – mondta a hvg360-nak Deák Dániel, a Corvinus Egyetem tanára.
Szerinte ezeket az alapítványokat (közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány / KEKVA) azért hozta létre a kormány, mert tudta, az újabb 7 éves költségvetési ciklusban jelentős uniós támogatást kapnak az egyetemek, és az eredeti formában nem látta biztosítottnak azt, hogy könnyen át tudja csatornázni a pénzt a függőségi rendszerében lévőknek, elzárva az információt az avatatlanok elől.
„Ezért hozta létre ezt a jogi szörnyszülöttet” – fogalmaz Deák –, hiszen az alapítvány maga gyakorolja az alapítói jogokat, és magát jelöli meg az alapítvány kedvezményezettjeként is.