A jogszabályok módosításával azt akarja elérni a kormány, hogy ismét megnyíljanak az európai pénzcsapok a magyar egyetemek előtt.
Az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagjainak vagyonnyilatkozatát a hétfőn elfogadott törvénymódosítás következtében az Integritás Hatóságnak kell ellenőriznie – közölte Biró Ferenc Pál, a szervezet elnöke az MTI-vel.
„A hatóság ezt üdvözli, és mindent megtesz, hogy megfeleljen a törvényi kötelezettségnek, aminek elvégzéséhez az intézmény elnöke szerint az adatokhoz való hozzáférésének bővítésére és a működését meghatározó törvényi környezet módosítására van szükség” – olvasható az elnöki nyilatkozatban.
„Ahhoz, hogy az Integritás Hatóság érdemben ellenőrizhesse a kuratóriumi tagok vagyonnyilatkozatait, megfelelő törvényi felhatalmazásra van szüksége, és hozzáférést kell kapnia minden szükséges információhoz. Ezeket az adatbázisokat és információkat a hatóság a 2023 év végén kiadott vagyonnyilatkozati jelentésében részletezte. A feladat elvégzését is lehetővé tevő törvénymódosítási javaslatot a hatóság elkészítette és benyújtotta az Igazságügyi Minisztériumhoz” – közölte Biró Ferenc Pál.
Mint korábban megírtuk, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes módosító javaslatot nyújtott be a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról (KEKVA) szóló törvényhez az Országgyűlésnek. Ez a törvény szabályozza a modellt váltott egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumainak és felügyelő-bizottságainak működését, vagyis azt, ami miatt az uniós miniszterekből álló Tanács – az Európai Bizottság javaslatára – közel két évvel ezelőtt elzárta a pénzcsapot a magyar egyetemek többsége előtt, kizárva ezzel a diákokat az Erasmus+ és a kutatókat a Horizont Európa programból.
A parlament hétfőn 157 igen szavazattal és 24 tartózkodás mellett fogadta el a javaslatot, amely egyebek mellett kimondja:
- az alapítvány kuratóriumának és felügyelőbizottságának tagjai csak a jogszabályokban és az alapító okiratban foglaltaknak vannak alárendelve, és tevékenységük körében nem utasíthatók.
- Az alapítvány csak akkor jogosult igénybe venni uniós támogatást, ha megfelel a törvényben rögzített feltételeknek.
- A módosítás alapján a kuratórium vagy felügyelőbizottság tagjának megbízatása hat évre szól, legfeljebb egy alkalommal választható újra.
- A kuratórium vagy felügyelőbizottság tagja mások mellett nem lehet országgyűlési képviselő, politikai felsővezető, kormánybiztos, miniszteri biztos, különleges jogállású szervnél foglalkoztatott köztisztviselő. Ugyanakkor a polgármesteri, főpolgármesteri tisztséggel nem összeférhetetlen a tagság.
- Meghatározták azt is, hogy ezt a tisztséget csak olyan személy töltheti be, aki rendelkezik a szükséges függetlenséggel, feddhetetlenséggel, pártatlansággal és integritással. Az összeférhetetlenségi szabályoknak való megfelelést az Állami Számvevőszék ellenőrzi.
- A most meghatározott szabályokat a jelenlegi kuratóriumokra, felügyelőbizottságokra is alkalmazni kell.