Népszava: Vissza fogja dobni a modellváltó egyetemekről szóló törvényt az Európai Bizottság, súlyos pénzeket bukik az ország
Az EU nem elégedett. Magyarország viszont úgy fest, el fogja veszíteni a brüsszeli pénzek egy részét.
Az EU nem elégedett. Magyarország viszont úgy fest, el fogja veszíteni a brüsszeli pénzek egy részét.
A jogszabályok módosításával azt akarja elérni a kormány, hogy ismét megnyíljanak az európai pénzcsapok a magyar egyetemek előtt.
Csak jöjjenek már azok az uniós pénzek.
A volt innovációs és technológiai miniszter lemondott a győri egyetem kuratóriumi elnöki posztjáról. Döntésének köze van egy törvénymódosítási javaslathoz, amely megtisztítaná a modellváltó egyetemeket a politikusoktól, hogy diákjai újra részt vehessenek az Erasmus-programokban.
Navracsics Tibor úgy gondolja, az ügyben az Európai Parlament zsarolja a Bizottságot.
Közben azért elindítják a saját nemzetközi mobilitási programjukat, amiben csak az Erasmusból kizárt magyar egyetemek vehetnek részt, de azt állítják, hogy ez nem Erasmus-pótlék program lesz.
Az oktatók szerint biztonsági emberek voltak, de nem az egyetem alkalmazásában álltak.
Az érintettek azt írták, nem vehetnek át aranydiplomát azoknak a kezéből, akik megtagadták egykori tanáraink, és tanáraik sorát.
Azt írták, a modellváltáson átesett egyetemek rektorainak nem az Európai Bizottságnál, hanem a kormánynál kellene tiltakozniuk.
Közös közleményt adott ki két európai biztos, amelyben azt is megerősítették, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok alá tartozó egyetemek továbbra is pályázhatnak az uniós programokra. Ha pedig visszavonják a Tanács határozatát a támogatások felfüggesztésről, akkor a pénzeket is megkaphatják.
Kormánytagok veszíthetik el havi 1-1,5 milliós mellékállásukat a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványoknál az Erasmus-botrány hatására, de a helyükre kerülhetnek majd új bizalmi emberek, ráadásul egyre több helyen neveznek ki még náluk is jobban kereső alapítványi főigazgatót.
Egyfajta „misszió” a kulturális tárca indoklása szerint, hogy a „modellváltó” egyetemek kuratóriumait teletömték kormányzati potentátokkal, akik rendes fizetésük mellett így milliós havi pluszpénzt kapnak. Az indoklás másik fele ráadásul egy régen megcáfolt, erősen csúsztató állítás.