Bár az óbudai polgármestert azzal gyanúsítják, hogy megkenték, Fekete-Győrt pedig egy tüntetésen eldobott füstbomba miatt ítélték el.
“Szolidaritást vállalok minden politikai koncepciós perben meghurcolttal, így Fekete-Győr Andrással és Szarvas Koppány Bendegúzzal is! Álljunk ki minden politikai üldözött mellett!” – jelent meg Kiss László harmadik kerületi polgármester Facebook-oldalán.
A bejegyzésben szerepel az a szöveg, ami már egy nappal korábban is feltűnt az oldalon, miszerint előzetes letartóztatásban “tartja a hatalom”, de a DK politikusa saját ügyéről és közügyekről ennek ellenére szeretne beszélni, véleményt nyilvánítani. Az oldal kezelői azt írják, Kiss szövegeit kézírásos magánlevelekben küldött iránymutatása alapján közlik.
Kiss László 2019 óta vezeti a harmadik kerületet, idén júniusban 47 százalékot szerzett a fideszes Bús Balázs 38 százalékával szemben. A polgármestert augusztus 14-én vették őrizetbe, miután vesztegetés elfogadásával gyanúsították meg, ügyvédje szerint 18 millió forintot keresnek rajta. Már márciusban megkezdődtek a letartóztatások az óbudai önkormányzatban, akkor a rendőrök Czeglédy Gergő alpolgármestert is elvitték. Kiss letartóztatását néhány nappal őrizetbe vétele után rendelték el vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények miatt.
Fekete-Győr András ügye évekkel ezelőttre nyúlik vissza, ő azonban ártatlannak tartja magát, a procedúrát „koncepciós eljárásnak” nevezte. A Momentum korábbi elnöke 2018-ban, az ellenzék által „rabszolgatörvénynek” nevezett túlóratörvény ellen tartott tüntetésen füstbombát dobott a rendőrsorfal mögé. Míg első fokon felmentették, másod- és harmadfokon már elítélték, egy év börtönbüntetést kapott, két év próbaidőre felfüggesztve. Ugyancsak hivatalos személy elleni erőszak miatt ítélték el párttársát, Szarvas Koppány Bendegúzt, ő két év szabadságvesztést kapott három évre felfüggesztve.
A korábbi pártelnök 2022-ben kérte mentelmi joga felfüggesztését az Országgyűlési Mentelmi Bizottságától, ítélete után pedig szinte azonnal lemondott mandátumáról, és Cseh Katalinnak, a Momentum korábbi EP-képviselőjének adta azt át.
Fekete-Győr András a HVG-nek adott interjút, amelyben többek között az ellene szóló eljárásról is kérdeztük, és elmondta, szerinte a politikai ítélet a Karmelitában született meg. Cikkünk itt olvasható: