Itthon Galicza Dorina 2024. október. 29. 19:34

Magyar Péter egy nap alatt csapta le Karácsony kezéről a budapesti diákok ügyét

A Fidesz hallgat, Vitézy Dávid épphogy lecsúszott, a Momentum pedig leragadt a könnygáz-témánál.

„Mindenki ismer két-három olyan iskolást, akinek vágásnyomok vannak a karján, nem akarjuk, hogy az erre javasolt megoldások elvesszenek a politikában” – így kommentálta lapunknak Perlaki-Borsos Noel, az Egységes Diákfront képviselője azt, hogy hétfőn a Fővárosi Közgyűlés bizottságai leszavazták a három diákszervezet által jegyzett programon alapuló javaslatcsomagot. A vágásnyomokat azért említette a diákképviselő, mert a diákszervezetek attól tartanak, hogy a pártpolitikai játszma mellett kevesebb figyelem jut majd a csomag olyan fontos javaslataira, mint a fiatalokat célzó mentálhigiénés program, a diákok érdekképviselete, vagy épp a kedvezményes belépőjegyek.

A szóban forgó „Mi Budapestünk Program” az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future Magyarország szervezetek javaslata, amelyet még tavasszal, az önkormányzati választások előtt mutattak be a főpolgármester-jelölteknek. Mint mondták, Karácsony Gergely, Vitézy Dávid és Szentkirályi Alexandra közül készek bárkit támogatni, ha az adott jelölt elfogadja a program tartalmát, és számonkérhetően vállalja annak teljesítését is.

Végül Karácsony mellé álltak a kampányban, a Fidesz jelöltje ugyanis nem fogadta el a meghívást a programbemutató eseményre, Vitézy esetében pedig nem voltak biztosak benne, hogy tartani fogja a szavát, hiába nyilatkozott alapvetően pozitívan a diákok javaslatairól.

Karácsony-kampány fiatalokkal: Aput minden csaj szereti

Karácsony Gergely utolsó kampányeseményét a fiataloknak tartotta, azután, hogy Szentkirályi visszalépett Vitézy javára. Vajon sikerül a főpolgármesternek megszólaltatnia a fiatalokat? A Szabadság hídon szokatlanul sok fiatal lány gyűlt össze. Földes András riportja.

Szerdán a közgyűlés elé kerül a javaslatcsomag, amit jelenlegi állás szerint nem valószínű, hogy megszavaznak a képviselők. A keddi üzengetéseket elnézve pedig megalapozott a diákok félelme, hogy programjukat pártpolitikai játszmákra használják majd fel, miközben ugyanis a Fidesz és Karácsony Gergely látványosan meg akarta várni a szerdai ülést a további fejleményekkel, a Tisza Párt épp azt az ügyet rántotta be magához, amivel a főpolgármester pár hónappal ezelőtt megszerezte a diákok támogatását.

De mi van a programban?
A szervezetek közel 40 oldalas dokumentumban foglalták össze javaslataikat, külön-külön fejezetet kaptak a Fővárosi Önkormányzat, valamint a kerületek felé támasztott elvárások. Karácsony Gergely és a közgyűlés közreműködését többek között az alábbiakban várják:
1) Valódi, kerületek szerint szerveződő diákképviselet létrehozása, amely a fővárosi ügyekre helyezné a hangsúlyt az oktatási kérdésekkel szemben
2) Diákkedvezmények biztosítása színházakba, mozikba, múzeumokba, uszodákba és fürdőkbe, valamint az önkormányzat által rendezett kulturális rendezvényekre
3) Pályázati lehetőségek és ösztöndíjak bővítése
4) Széles körben elérhető mentálhigiénés segítség biztosítása
5) Egészséges közétkeztetés fejlesztése
6) Rakpartok fejlesztése, zöldítése
7) Demokráciára és közlekedésre való nevelést célzó programok létrehozása
8) Fenntarthatósági szempontok figyelembe vétele

Ennek alapján terjesztett be tehát Karácsony egy javaslatot a közgyűlés elé, ezt azonban a klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési, valamint az emberi erőforrások bizottsága sem javasolja elfogadásra, a Tisza és az LMP képviselői ugyanis ellene szavaztak, a fideszesek pedig tartózkodtak.

A diákszervezetek úgy látják, leginkább technikai kérdéseken csúszott el a javaslat, annak azonban örülnek, hogy a fővárosi politikusok a megvalósítás módján és részletein vitatkoznak, tartalmi aggályok nem nagyon merültek fel.

Arra a kérdésünkre, hogy a kormánypárti politikusok mit gondolnak az ügyről, nem kaptunk választ, megkeresésünkre a fővárosi Fidesz sajtóosztálya annyit mondott, a szerdai közgyűlésen ki fog derülni, mit gondolnak, szerintük ugyanis

az a helyes út, ha megtisztelik a budapestieket azzal, hogy nem a sajtóból értesülnek erről.

Mindeközben Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelybe szállt bele a Facebookon a lakhatási helyzet miatt, Karácsony pedig Szentkirályiról és a fővárosi Fideszről posztolt. A Momentum gyakorlatilag kritika nélkül beállt a diákok mögé, előbbi elnöke, Tompos Márton a tavalyi tüntetéseket emlegette fel, ahol „amikor egy fiatal srácot akart volna kimenteni a könnygázfelhőből és az őt gumibottal verő rendőrsorfalból, akkor leteperték és a Gyorskocsi utcába vitték”. Elsőként azonban Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester szólalt meg az ügyben, aki Fidesz–Tisza–Vitézy-összeborulásról írt, amire válaszul Magyar Péter és Vitézy Dávid is gyorsan hazugsággal vádolta a kommentekben.

A két politikus, valamint a klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottságban alelnökként dolgozó tiszás képviselő, Barna Judit azt kommunikálja ugyanis, nem a diákprogram tartalma ellen van kifogásuk. Vitézynek az elmúlt másfél napban kicsit finomítania kellett a mondandóján, a bizottsági ülésen még többször Karácsony szövetségeseként írta le a diákokat, szerinte a háttérben az áll, hogy „meg kell hálálni a plakáttépkedést azoknak a gyerekeknek, akiket ebbe belehajszolt a főpolgármester”, és kiemelte, ő korábban is csak bizonyos feltételek mellett vállalta volna a program megvalósítását, mert „nem minden megvalósítható abból, amit a civilek javasolnak, már ha tényleg civilek”.

Kedden már azt írta, bár fenntartja ezt az álláspontját, ettől függetlenül az értelmes javaslatokat meg kell hallgatni és be kell építeni, így döntése nem pártpolitikai volt, hanem tartalmi. „A javaslatról ugyanis számos ponton vált világossá, hogy

a diákok jószándékú javaslatait a legalapvetőbb előkészítés sem előzte meg a Városháza részéről – erről persze nem a diákok tehetnek”

írta Vitézy.

A korábbi főpolgármester-jelölt több tartalmi elemet is kritizált, elsősorban azt, hogy az intézkedések költségeit nem, vagy nem elég alaposan vizsgálta az önkormányzat, így a javaslat úgy kerül a közgyűlés elé, hogy annak anyagi vonzatáról nincs megfelelő információ, ráadásul az érintett cégek, például a BKK sem ismerte az őket érintő fejlesztések költségigényét és realitását. Vitézy azt javasolta, széles körű fórumon vitassák meg, majd dolgozzák át a javaslatot, az egyeztetésbe az alábbi szereplőket vonná be:

  • a Fővárosi Diákönkormányzat és a Budapesti Diákparlament képviselőit;
  • a budapesti köznevelési intézményekben működő diákönkormányzatok 1-1 képviselőjét (fenntartótól függetlenül);
  • a budapesti felsőoktatási intézményekben működő hallgatói önkormányzatok 1-1 képviselőjét;
  • a budapesti diákpolgármestereket;
  • a budapesti fiatalok helyzetével, ifjúságpolitikai, ifjúsági kérdésekkel igazoltan foglalkozó civil és szakmai szervezetek 1-1 képviselőjét;
  • a Fővárosi Közgyűlés képviselőcsoportjainak 1-1 képviselőjét;
  • és a Főpolgármesteri Hivatal érintett szervezeti egységeinek 1-1 képviselőjét.

Hozzá hasonlóan a Tisza Párt is a kampány során gyakran hangoztatott „ügyek mentén történő” együttműködésre helyezte ki a hangsúlyt. Barna Judit a bizottsági ülésen úgy fogalmazott, a javaslat „jól indul, szépen és komolyan, aztán a felsorolás számomra nevetséges szintre megy le”. Leginkább azonban azt kifogásolta, hogy a programot csak három diákszervezet rakta össze, ez azonban nem fedi le megfelelően a budapesti diákságot, így ebben a formájában nem tudják támogatni az elfogadását.

Barna módosító javaslatot írt a csomaghoz,

Magyar Péter pedig telefonon egyeztetett a diákok képviselőivel,

hogy végül kedd délután learathassák a babérokat azzal a bejelentéssel, hogy sikerült megállapodniuk a szervezetekkel.

„A Tisza Párt budapesti frakciója vállalja, hogy az összes középiskola által 2024. december 31-ig véleményezett és kiegészített javaslatcsomag kapcsán egyeztetést kezdeményez a három érintett diákszervezettel és a fővárosi frakciókkal és racionális érvek mentén összefésüli a programot és javaslatokat úgy, hogy a diákszervezetek javaslatainak lényegi részei megmaradjanak, és ezt a közösen összeállított programot megszavazza a Fővárosi Közgyűlésben” – írta ki Magyar a Facebookra.

Módosítójuk szerint a széles körű, minden budapesti iskolát bevonó egyeztetéshez a fővárosi önkormányzatnak jogi, szervezési és kommunikációs segítséget kell nyújtania, valamint online felületet is létre kell hoznia ahhoz, hogy a javaslatcsomagot véleményezni lehessen.

A három diákszervezet Magyarék ötlete mellett tette le a voksát Vitézyével szemben, szerintük ugyanis a középiskolák bevonásával valóban le tudják fedni a diákságot, Vitézy forgatókönyve azonban a további szervezetek bevonásával kibillenthetné a nézőpontokat – mondta lapunknak Perlaki-Borsos Noel. Úgy gondolják ugyanis, hogy egy-egy szervezet kiválasztása esetén gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy valaki azt érezze, kimaradt, míg más csoportok lehetnek felülreprezentáltak, ezt küszöböli ki az oktatási intézmények szintjére lenyúló javaslat. Ettől függetlenül vannak diákszervezetek, például a Fővárosi Diákönkormányzat, akik azt kérik a közgyűléstől, fogadják el a javaslatcsomagot.

„A főváros előterjesztése tényleg nem mindenhol a legkidolgozottabb, de a mi programunkkal kiegészítik egymást, ha ehhez még érdemi módosítókat tesznek hozzá, az teljesen szuper” – értékelik a diákok a helyzetet. Úgy látják, a csomag költségvonzata nem lesz jelentős és meglepődnének, ha a közgyűlésben ezen bukna el a javaslat, amihez azonban leginkább ragaszkodnak, az a mentálhigiénés program, a diákönkormányzat felállítása, illetve azoknak a diákkedvezményeknek a biztosítása, amik plusz fogyasztókat hozhatnak be a rendszerbe.

Hirdetés