Hónapokkal ezelőtt szállt rá az egyik legnagyobb magyar oknyomozói műhelyre a kormány bunkósbotja. Friss jelentésében egy olyan hálózat tagjaként láttatja az Átlátszót a Szuverenitásvédelmi Hivatal, mely az amerikai befolyás kiterjesztésével foglalkozik.
„A vizsgált szervezet tagja az Amerikai Egyesült Államok 1980-as években megfogalmazott, új nemzetbiztonsági és külföldi befolyásszerzési doktrínája szerint kiépített nemzetközi hálózatnak, amely a világ minden pontján az amerikai érdekeket képviseli a célország (jelen esetben Magyarország) érdekeivel szemben”
– írja friss, mindössze 28 oldalas jelentésében a kormány által február elején felállított, Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszó oknyomozó portálról. A jelentéssel később részletes cikkben is foglalkozunk, most azonban annak főbb állításait ismertetjük.
Láncziék szerint az előbb említett hálózat a „korábban fedett amerikai titkosszolgálati tevékenységek egy részét a legális térbe emelte, illetve az állami források mellé magántőkét is bevont, ezzel megsokszorozta a külföldi beavatkozási tevékenységek hatékonyságát”. Szerintük egy ilyen hálózathoz kapcsolódik Magyarország egyik legnagyobb, a kormánytól független oknyomozói műhelye. De itt nem állnak meg: főbb megállapításaik között szerepel az is, hogy „az Átlátszó külföldi érdekhez igazodva és külföldi állami finanszírozás bevonásával végzi tevékenységét”, sőt, azt is írják, hogy a „hálózat által tematizált «átláthatóság», «korrupcióellenesség» végső soron nem a közélet tisztaságát, a piaci résztvevők közötti kiegyenlített versenyt szolgálja, hanem az amerikai gazdasági és politikai érdekek rendkívül hatékony fegyvere”.
De eljutnak odáig is, hogy kimondják: az „Átlátszó az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat”. Azt is sérelmezik, hogy a portál több ezer „közérdekűadat-igénylése és az «oknyomozó» újságírói tevékenysége során megszerzett dokumentumokat nem pusztán a cikkeinek megírásához használja fel, hanem több mint 9000 dokumentumot a hálózat amerikai központi szervezetének szerverére is feltölt, ezzel muníciót szállít a külföldi félnek a hírszerzési és befolyásolási tevékenységéhez”. Láncziék szerint mindemellett a szervezet finanszírozása nem átlátható, de ők azért megállapították, hogy „az Átlátszó tevékenységéből eredő károkozás mértéke jelentős”.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég a Transparency International Magyarországról is készített jelentést. Mivel a hivatalnak valós hatásköre nincs, jelentéseiből nem következik semmi – sem büntetőeljárás, sem semmilyen felelősségrevonás. A hivatalról írt cikkeinket itt tudja elolvasni.