A kormánynak kell tennie egy gesztust a főváros felé.
Kiss Ambrus, a főpolgármesteri hivatal főigazgatója egy sajtótájékoztatón bejelentette, Karácsony Gergely kész a Fidesz-frakció által követelt, a Tarlós István idején bevezetett Budapestinfót tartani, de csak ha a kormány által tartott rendszeres sajtótájékoztatóra, a Kormányinfóra minden magyar sajtóorgánum meghívást kap, és kérdezhet – írja a Telex.
Karácsony Gergely korábbi helyettese azt is hozzátette, több ellenzéki javaslatot befogadtak a következő közgyűlésre, csökkentették például a bizottságok számát, és ugyan zajlik az egyeztetés, a főpolgármester-helyettes személyére vonatkozóan nem lesz napirenden előterjesztése következő, október harmincadikai alkalomra.
Kiss Ambrus elismerte, hogy ha nem lesz Karácsony Gergelynek helyettese hamarosan, akkor törvénysértésben lesz a Budapest, és ha jön erre törvényességi észrevétel a főispántól, „akkor a közgyűlés majd válaszolni fog rá”. A 24.hu szerint Kiss, aki az előző ciklusban Karácsony általános helyettese volt, ám az újraválasztását a Tisza Párt és Vitézyék is ellenezték, elmondása szerint továbbra is vállalná a felkérést, ha érkezne ilyen.
A sajtótájékoztatón az is kiderült, a közgyűlésen főpolgármester javaslatot tesz a fővárosi cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjaira, valamint a kormány által meghirdetett lakhatási programmal kapcsolatban is. Előbbiről is zajlik a tárgyalás a frakciókkal.
Ami az Airbnb-ket illeti, a főváros egyetért a kormány által hangoztatott kétéves moratóriummal úgy, hogy azt a lehető legrövidebb időn belül hirdessék ki. Külön fővárosi javaslat szerint az egy évnél hosszabb lakáskiadás esetében az ebből származó jövedelem adójának a felét, a három évnél hosszabb kiadás esetében pedig az egészet engedjék el.
Emellett szó esett arról is, hogy a főváros vezetése kéri a közgyűlést, tartsa fenn a dunai kikötő engedélyeztetésére vonatkozó moratóriumot 2024 december 31-ig, az új kikötői szabályozás életbe lépéséig.
A moratóriumról szóló korábbi döntést ugyanis a főispán megtámadta, ugyanúgy, mint a digitális reklámfelületek kiadására vonatkozót. Ez utóbbi esetben is fenntartaná a moratóriumot a főváros 2025 szeptember 30-ig, hogy összhang legyen a törvényi szabályozással – írja a Telex.