A fideszes Potápi Árpád halála miatt időközi választás lesz a Tolna megyei Dombóváron és környékén. Ha a Tisza Párt elindul és győzni tud a körzetben, akkor jóval a 2026-os választás előtt képviselője lehet a parlamentben. A kormánypárti kétharmad ettől még maradna, de szimbolikus győzelmet arathatna a Tisza. Ám ennek vannak veszélyei is, nem is kevés.
Ez az időszak a részvétnyilvánításé. Együttérzésünket fejezzük ki a hozzátartozók felé. Ennyi, amit a sajnálatos esemény kapcsán egyelőre közölni kívánunk”
– ezt a választ kapta a HVG a Tisza Párttól, amikor arról érdeklődtünk, hogy a fideszes Potápi Árpád országgyűlési képviselő csütörtöki halála miatt szükségessé váló időközi választáson indulnak-e.
Potápi Árpád – 1998 óta volt Fidesz-KDNP-s képviselő, 2014 óta egyúttal a Miniszterelnökség államtitkára is – október 17-én, 57 éves korában a hivatalos közlés szerint “tragikus hirtelenséggel” hunyt el. Mivel egyéni képviselőként szerzett parlamenti mandátumot, így választókerületében, a Tolna megyei 2-es körzetben időközi választást kell tartani.
A Potápi Árpád halálával megüresedő választókerület központja és a körzethez tartozó legnagyobb település a Budapesttől 140 kilométerre fekvő Dombóvár. A 17 ezer fős járási székhely a megye harmadik legnagyobb települése, de az összesen közel 60 ezer választót jelentő Tolna 2-es körzethez tartozik még 57 kisebb-nagyobb település.
Ezt a körzetet legutóbb, a 2022-es választáson Potápi Árpád elsöprő, 62,44 százalékos eredménnyel – 24 362 szavazattal – nyerte meg a Fidesznek. A hatpárti – DK, Jobbik, LMP, MSZP, Párbeszéd, Momentum – ellenzéki összefogás jelöltje, Szabó Loránd ennek kevesebb, mint felével, 27 százalékos eredménnyel és 10 536 vokssal lett a második.
A választási törvény szerint az időközi választást a mandátum megüresedésétől, vagyis Potápi halálától számított 120 napon belül kell kitűzni oly módon, hogy a szavazás napja a kitűzést követő 70. és 90. nap közé essen. Ez azt jelenti, hogy szinte biztosan jövőre lesz csak a választás, legkorábban valamikor januárban.
Vagyis van még idő arra, hogy a pártok felkészüljenek az időközi megmérettetésre, de azért amelyik komolyan gondolja, hogy ringbe száll, annak hamarosan ki kell választania és fel kell készítenie saját jelöltjét. A 26 éve fideszes körzet elhódítása akár a Tiszának, akár az azon kívüli ellenzéki összefogás pártjainak nem lesz könnyű feladat.
Potápi évtizedek alatt felépített, jól beágyazott jelölt volt, hasonlóan népszerű jelöltet a Fidesz sem talál könnyen, de jó esélyekkel indíthat bárkit a körzetben éppen a már említett 26 éves kormánypárti múlt miatt. No meg azért is, mert már jó ideje választási alapigazság, hogy minél kisebb egy település, annál jobb eredményt ér el ott a Fidesz.
Ezt az idén júniusi választási eredmények is igazolták, mivel a körzet mind az 58 településén a kormánypárti EP-lista győzött. Dombóváron például a Fidesz-KDNP 48 százalékot ért el, továbbá az önkormányzati voksoláson a polgármester és a képviselőtestület abszolút többsége is kormánypárti lett. Igaz, hogy eközben
a mindössze pár hónapja létező Tisza az EP-listán 28 százalékot kapott Dombóváron, de a különbség így is 20 százalékpontos volt a Fidesz javára.
Mindezek miatt még akkor is kockázatos Magyar Péteréknek jelöltet állítani az időközi választáson, ha június óta a közvélemény-kutatások szerint a Tisza közelebb került a Fideszhez. A Závecz mérése szerint a Tisza csak 4, az IDEA számai alapján pedig már a hibahatáron belüli 2 százalékkal van csupán lemaradva a Fidesz mögött.
A Tisza Párttól kapott válasz alapján “egyelőre” nem döntöttek még Magyarék az időközi választáson indulásról. Bizonyára a következő hetekben mérlegelik az esélyeket, a veszélyeket és az előnyöket. Az esélyeik akár jók is lehetnek, és kecsegtető lehet az a forgatókönyv, hogy akár már most bejussanak a Parlamentbe.
Ha a Tisza győzni tudna Tolna 2-ben az időközin, az szimbolikus siker lenne Magyarnak, nem beszélve a 2026-os választásokra készülve arról a felhajtó erőről, amit az adna a Tiszának, hogy egy képviselővel már megvetették a lábukat a törvényhozásban, vagyis elmondhatnák, hogy már 2026 előtt “betették a lábukat az ajtórésbe”.
Ugyanakkor a Tisza helyzetét nehezíti, hogy a HVG információi szerint csak az október 23-i nemzeti ünnep után tervezték Magyarék beindítani a pályáztatást és a castingot a 2026-os országgyűlési választások egyéni jelöltjei számára, az időközi voksolásra pedig ennél sokkal gyorsabban kellene jó, a Fidesz jelöltjét legyőzni képes aspiránst találni.
Ilyen körülmények között viszont lehet, hogy nem találnak erős jelöltet, vagy nem lesz idejük felépíteni. Ha pedig a Tisza elindul és veszít, az kudarcból is szimbolikus lenne. Az egyetlen tiszás képviselő egyébként a 135 fős Fidesz-KDNP frakció bő kétharmados többségét amúgy sem tudná megbontani, mert az 133 főnél is megvan.
Ráadásul új pártként a Tisza erős káderhiánnyal is küzd, így a megfelelő, jó nyerési esélyekkel bíró egyéni képviselőjelöltjük megtalálása sem lenne egyszerű. Persze meríthetnének a párt társadalmi bázisát adó Tisza szigetek tagságából is akár, főleg, hogy az országszerte egyre több ilyen szervezetből kettő is alakult már Dombóváron.
Az egyiket, a 424-es számú Tisza Szigetet ráadásul nem más alapította és vezette, mint a 2022-es választáson Potápi mögött jóval lemaradva egyéniben másodikként végzett, volt MSZP-s, majd volt DK-s Szabó Lóránd, a város korábbi polgármestere. Ám nemrég éppen attól volt hangos a sajtó, hogy
a még 2012-ben felbujtóként elkövetett sikkasztásért felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Szabó a párt nyomására kilépett az általa alapított Tisza szigetből, és az fel is oszlott.
Dombóváron volt egy másik Tisza-sziget is, ezt a város volt alpolgármestere, az Együtt és a Párbeszéd színeiben is már politizált üzletember, Tigelmann Péter nevéhez kötik, de a Válasz Online szerint ez a másik Tisza sziget sem létezik már. Összességében tehát esélyes és veszélyes is Magyar Péter számára, hogy Dombóvár legyen 2026 főpróbája.