Itthon hvg.hu 2024. október. 15. 18:01

Nem cáfolja a honvédelmi tárca, hogy atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

A Honvédelmi Minisztérium a HVG kérdésére azt nem cáfolta, hogy atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre, viszont azt kijelentette, hogy atomfegyverek behozatalát a kormány ellenzi.

Furcsa reakciót adott a honvédelmi tárca a The Telegraph írására, miszerint az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek célba juttatására alkalmas gépek állomásoztatására.

A HVG kérdésére a tárca erre, vagyis a repülőgépek kérdéskörére egyáltalán nem reagált, vagyis nem cáfolta, de nem is erősítette meg a lap értesülését, miszerint az Európai Védelmi Kezdeményezés elnevezésű amerikai program részeként az alföldi támaszpontra F–15-ös Eagle vadászgépeket, A–10 Warthog sugárhajtású csatarepülőgépeket és C–5-ös Galaxy szállítógépeket vezényelnének.

The Telegraph: Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Magyarországon eddig is megfordultak F-15-ösök és 16-osok, de többnyire csak átmeneti jelleggel, leginkább gyakorlatok során, írja a brit lap. Az EU meg van döbbenve Orbán makacsságán, mivel a politikus továbbra is blokkolja Ukrajna megsegítését, írja a Süddeutsche. Fico Orbán nyomdokaiban halad, amikor Pekingnek és Moszkvának udvarol, jelenti ki a Bloomberg.

Ahogy azt a HVG megírta, Magyarországon eddig is megfordultak F–15-ösök és 16-osok, de többnyire csak átmeneti jelleggel, leginkább gyakorlatok során, a NATO azonban meg akarja erősíteni a keleti szárnyat. 

Ha viszont nem zárható ki, hogy a kecskeméti bázist atomfegyverek célba juttatására alkalmas gépekhez alakítanák át, adódik a kérdés, tárolnának-e Magyarországon nukleáris fegyvereket. Erre is rákérdeztünk a tárcánál, és azt a választ kaptuk, hogy “az Amerikai Egyesült Államoktól olyan kérés, hogy Magyarország területén atomfegyver tárolására kerüljön sor, nem érkezett”. A NATO-t azonban a válasz nem említette. 

A minisztérium válasza az atomfegyver kérdés terén a kormányzati álláspontot is felfedte azonban. Azt írták ugyanis: “Atomfegyverek behozatala a magyar kormány és az Országgyűlés hozzájárulása nélkül nem lehetséges. A kormány ilyen engedélyt nem adott, és a jövőben sem tervez ilyenhez hozzájárulni!”

Ami a nukleáris fenyegetést illeti, amire a The Telegraph cikke szerint a NATO és az USA fel kíván készülni, jelzésértékű, amit Szergej Lavrov orosz külügyminiszter mondott az ENSZ közgyűlésén. Úgy fogalmazott: „Nem fogok itt arról beszélni, mennyire értelmetlen és veszélyes gondolat a győzelemig harcolni egy Oroszországhoz hasonló nukleáris hatalom ellen”. Arról, hogy a tömegpusztító fegyverek alkalmazásának lehetőségét eddig nem érte el az orosz–ukrán háború alakulása, és mi jöhet még, itt írtunk:

Jöhet az amerikai válasz Putyin fenyegetéseire, Magyarországnak is juthat szerep az atompókerben

Az ukrán mélységi csapások miatt Oroszország átírja nukleáris doktrínáját, amivel elvileg könnyebbé teszi az atomháború megindítását. Putyin újra blöffölhet, de a Nyugatnak reagálnia kell a bejelentésére. Brit sajtóértesülés szerint atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre.

(Nyitóképünk illusztráció, a kecskeméti repülőbázison készült. Fotó: Veres Viktor)

Hirdetés