A fővárosi bizottságokba beül a Tisza, és két tanácsnokot is adna, viszont Magyar Péter a HVG-nek azt mondta, Karácsony Gergelynek több főpolgármesteri jogkörről kell lemondania. Beleszólást kérnek a cégvezetői pályázatok elbírálásába is. Lesz olyan előterjesztés az alakuló ülésen, amit a Tisza megszavaz majd, de például a képviselők fizetésemelését nem fogja.
A pénteken megalakuló új Fővárosi Közgyűlés frakcióvezetőivel tárgyalt szerdán több mint két órát Karácsony Gergely főpolgármester, és a HVG értesülései szerint néhány részletkérdésben sikerült is megegyezni, de más fontos ügyeket továbbra sem sikerült lezárni.
A még nyitott kérdések közé tartozik például a főváros szervezeti és működési szabályzatának, vagyis szmsz-ének az átírása. Ez azt jelenti, hogy
a legnagyobb vita továbbra is arról van, hogy Karácsony Gergely mennyi jogköréről mondjon le.
Hogy a megváltozott fővárosi politikai közegben elkerülhetetlenné vált a főpolgármesteri jogkörszűkítés, nem kérdés. Ezt kedden Karácsony is elismerte, amikor azt mondta, hogy a frakciók az szmsz jelentős átírását kérték, ő pedig a 19 javaslat nagy részét elfogadhatónak is tartja, de néhányban nem enged. Ilyen a fővárosi cégvezetők kinevezésének és visszahívásának, valamint a két közgyűlés közötti, saját jogú főpolgármesteri döntések kiadásának joga.
A HVG értesülései szerint éppen ezekről ment a szerdai egyeztetésen a legnagyobb vita. Kerestük a Városházát, de Karácsonyék részéről nem kívánták kommentálni a frakcióvezetőkkel folytatott egyeztetést. Magyar Pétert azonban sikerült elérnünk, és a HVG-nek elmondta: abban nincs változás, hogy kompromisszumos megoldás hiányában nem választanak egyelőre főpolgármester-helyetteseket – ez egy mulasztásos jogsértő állapothoz vezet, amiről itt írtunk:
A Tisza Párt elnöke szerint nem sokkal jutottak előrébb Karácsony hatásköreit illetően sem. Ugyan a főpolgármester egyes részletkérdésekben a keddi állapothoz képest is engedni látszik, és egy újabb kompromisszumos javaslatot terjeszt még a pénteki alakuló ülés előtt a frakciók elé, aztán – mondta Magyar – „meglátjuk, mi lesz abban, tudjuk-e támogatni”. Magyar jelezte: a bizottságokba beülnek a tiszás képviselők, és két tanácsnoki pozícióra is jelölnek embert, de
„Karácsony Gergely egyszemélyes városvezetése mellett nem tudunk felelősséget vállalni a döntésekért.”
A közös felelősségvállalás érdekében Magyar szerint Karácsonynak engednie kell abból, hogy saját hatáskörben hoz két testületi ülés között döntéseket, mint a miniszterelnök a rendeleti kormányzással, továbbá azt is elképzelhetőnek tartaná, hogy amikor a főpolgármester a város nevében tárgyal például a kormánnyal, akkor ezt ne négyszemközt tegye, hanem ezeken a megbeszéléseken részt vehessenek a frakciók képviselői is.
Ez amúgy komoly, nem csupán szimbolikus változás lenne, hiszen az elmúlt 30 évben Budapest főpolgármestere, mint a legmagasabb beosztású, közvetlenül választott politikai vezető, mindvégig rendelkezett annyi autonómiával, hogy nem „ellenőrizték” pártdelegáltak így a munkáját, nem kísérték őt tárgyalásokra a mindenkori közgyűlés frakcióinak képviselői, ilyesmi Demszky Gábor vagy Tarlós István főpolgármester esetében fel sem merült korábban.
Egyébként Magyar szerint a bizottságok ügyében sikerült megállapodásra jutni. Kedden még úgy volt, hogy marad a jelenlegi struktúra, 5 bizottsággal, tagokat pedig a frakciók a közgyűlési arányuknak megfelelően jelölhetnek majd. Ez a szerdai egyeztetésen annyiban módosult, hogy két bizottság összevonása miatt az 5 helyett csak 4 alakul, és a Tisza talán a legfontosabb, a tulajdonosi bizottság elnöki posztját kapja meg, emellett egy másik grémiumnak az alelnöki tisztségét is.
Kritikus pont még Karácsony és a fővárosi frakciók viszonyában az említett hatáskörvitával összefüggésben a fővárosi cégek vezetői posztjaira, valamint az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagsági helyekre Karácsony által kiírt, jelenleg is futó pályázat kérdése. Kedden a főpolgármester a HVG kérdésére azt mondta, a pályázatot fenntartja, és az az alapján összeálló névlistára tesz javaslatot a közgyűlésnek az október végi következő ülésen.
A HVG kérdésére Magyar – akinek Vitézy Dávidhoz hasonlóan már a pályázat kiírásakor is voltak ellenérzései – most jelezte, hogy a közgyűlés elé vitt névlistát csak akkor tartják elfogadhatónak, ha a kiválasztási és a jóváhagyási folyamatba, a pályázat értékelésébe beleszólhatnak. Magyar emellett azt is mondta, hogy a Tisza-frakció biztosan nem szavazza meg a fővárosi képviselők fizetésemelését, ám más előterjesztéseket igyekeznek támogatni – főleg, ha látják, ezek mennyibe kerülnek majd a fővárosnak.
A szerdai egyeztetésről beszámolt egyébként egy sajtó-háttérbeszélgetésen Vitézy Dávid is. Ő azt mondta, a frakciók a működésképességben érdekeltek, a megbeszélés pedig konstruktív volt. Szerinte a főpolgármester és a közgyűlés „kényszerházasságra” van ítélve a következő öt évre, ugyanis a testületet csak négyötödös többséggel lehetne feloszlatni. Megjegyezte, hogy ha a főpolgármester-helyettes meg nem választása miatt ezt a személyt végül a kormányhivatalnak kell kijelölnie, ő nem vállalná.
Elmondta azt is, hogy szervezeti és személyi ügyekben a főpolgármester egyedi előterjesztési joga körül vita várható pénteken az alakuló ülésen, és arról beszélt, hogy az szmsz módosításához a frakciója 200 pontos módosító indítványt tett, és ezek közül bár sokról megegyezés született, jócskán maradt még vitás pont. Magyar Péterhez hasonlóan Vitézy is kiemelte más mellett a főpolgármester két ülés közötti hatáskörének, valamint a cégvezetőkről szóló döntési jogkörének újraszabályozását.