Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 30. 14:49

Kedden rajtol az új ügyeleti rendszer Budapesten, de vidékről kell hozzá mentőket átvezényelni

Lehet, hogy hosszú távon is szükség lesz a „rásegítő munkaerőre”.

„A fővárosi ügyelet indításával kapcsolatban mára világossá vált, hogy országosan minden vármegyének szükséges lesz rásegítő munkaerőt delegálni” – olvasható az Országos Mentőszolgálat egyik regionális igazgatójának levelében, amelyet Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő hozott nyilvánosságra a Facebookon.

Budapesten október 1-jétől, keddtől látja el az ügyeleti feladatokat az Országos Mentőszolgálat, a felső vezetői utasítás szerint az október 1-6. közötti időszakban este tíz és reggel nyolc óra között kell megyénként egy főt a fővárosba vezényelni. A túlórát és az utazási időt megtérítik.

Dr. Kunetz Zsombor MBA

Olyan sikeresen fog holnap elindulni a Budapesti ügyeleti átszervezés, hogy az alábbi levél szerint minden vármegyéből “rásegítő” munkaerőt kell delegálni napi szinten, ráadásul úgy készülnek, hogy…

Úgy tűnik azonban, hogy nem csak az első néhány napban kell majd a segítség, a regionális igazgató hosszabb távú tervei szerint ugyanis fel kell állítani egy „mentőtiszti/orvosi készenléti sort (…), a biztonság kedvéért és a stabilitás kedvéért hosszú távon is”. Ez regionális szinten szerveződik majd, havi egy szolgálatot kell a keretében teljesíteni, elsősorban Budapesten, adott esetben a Nyugat-Dunántúlon.

Kunetz szerint az intézkedéssel „nemcsak a Budapesti és Pest megyei ellátást barmolják szét, hanem ezt kiterjesztik az egész országra. Ez van akkor, amikor valaki hülye, de szorgalmasan teljesít idióta parancsokat” – tette hozzá.

Az Országos Mentőszolgálat által működtetett ügyeleti rendszert tavaly február 1-je óta fokozatosan vezetik be az országban, utolsóként Budapest áll át.

A telefonszáma felnőttek és gyerekek esetében is a 1830-as,

a hívás során a mentőszolgálat szakembere felméri a beteg állapotát, és az adott helyzetre legmegfelelőbb megoldást kínálja. Ez lehet telefonos tanácsadás, ellátóhelyre irányítás, ügyeletes orvos küldése, vagy sürgős esetben mentőautó riasztása – írja a mentőszolgálat honlapja.

A változásra a Budapesti Közlekedési Központ járatain is felhívják a figyelmet.

Az átállás keretében ügyeleti pontokat hoznak létre a fővárosban is, összesen tizenötöt. Vagyis az eddig megszokottól eltérően nem jut majd minden kerületbe ügyelet.

A helyzet áthidalására a fideszes vezetésű XVI. kerület például azt a megoldást találta ki, hogy az önkormányzat üzemeltet 0-24 órás ellátást (amelyet nem lehet ügyeletnek hívni). A „Kertvárosi Sürgős Ellátás” hivatalosan fizetős szolgáltatás lesz, a kerület lakosainak ellátását azonban az önkormányzat állja.

Az orvosok fele szerint csoda, hogy még működik a magyar egészségügy

A magyar orvosok több mint egyharmada tervezi, hogy elhagyja a pályát, illetve külföldre megy dolgozni egy friss felmérés szerint.

Hirdetés