Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 26. 12:59

Rácz András Orbán Balázs szövegéről: Most már tudjuk, a kormány nem védené meg Magyarországot egy orosz támadással szemben

Az Oroszország-szakértő szerint Orbán Balázsnak az 1956-os forradalmat mint felelőtlenséget emlegető nyilatkozata megmutatja, hogy a kormányoldal mennyire gondolja komolyan, amikor a szabadságról és függetlenségről papol, és a szabadságharcos pózában tetszeleg.

Nagy visszhangot keltett a miniszterelnök politikai tanácsadójának az a pár mondata, amit a Mandiner beszélgetőműsorában mondott:

Orbán Balázs: ’56-ból kiindulva mi nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök, hogy védekeznek

A miniszterelnök politikai igazgatója a Mandiner podcastjában reagált Magyar Péter és David Pressman kritikus megszólalásaira.

“Pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.”

András Rácz

Orbán Balázs: “Magyarország Ukrajnával ellentétben nem védekezett volna egy orosz katonai agresszióval szemben” ———————————————————————————— Na…

Rácz András Oroszország-szakértő bejegyzésében azt írja, hogy képmutató a magyar kormány külügyminiszteri ambíciókkal rendelkező tagjától ez a kijelentés, miután másról sem hallani a kormány részéről, csak a szuverenitásvédelemről. Hozzáteszi, hogy mivel Orbán Balázs, többek között a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Tanácsadó Testületének is elnöke, ahol honvédtiszti képzés is zajlik, kijelentése még nagyobb súllyal rendelkezik.

Elképzelem Orbán Balázs 2025-ös évnyitó beszédét a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon, vagy éppen a tisztavatást, ahol majd a fentiek jegyében arra buzdítja az új honvédtiszteket, hogy a hazát nem szabad megvédeni külső támadás ellen, mert a harc bizony pusztítással jár, és azt el kell kerülni.

Arra is emlékeztet Rácz, hogy a kezdeti orosz cél is Ukrajna teljes alávetése volt, új kormány hatalomba juttatásával, az ország haderejének leszerelésével, az ország kül- és belpolitikai mozgásterének jelentős korlátozásával és a Krímen túl legalább két megyényi terület (Donyeck, Luhanszk) végleges elcsatolásával.

Azzal, hogy Ukrajna ellenáll, az ország önálló államként való létezését védi, ha nem így tenne, még többet veszített volna, a teljes ország függetlenségét és szuverenitását. Amit egyébként a magyar kormány is hangoztat, bár Oroszországgal szemben pont nem tűnik fontosnak a szuverenitás védelme.

A “ha minket megkérdeztek volna” hozzáállás a szakértő szerint Orbán Balázs behódolás politikája, kordokumentum. Hiszen azt is elfelejti a miniszterelnök politikai tanácsadója, hogy Magyarország NATO-tagállamként nem egyedül harcolna, hanem mögöttünk állt volna az emberi történelem legerősebb katonai szövetsége. Ráadásul a határon túli magyarság irányába sem szép gesztus ilyeneket mondani, hiszen negyvennél több kárpátaljai magyar adta mostanáig az életét Ukrajna szabadságáért és függetlenségéért.

Rácz azt tanácsolja az ellenzéki politikusoknak, hogy ezt a felvételt végtelenítve játsszák minden fideszes március 15-i és október 23-i megemlékezés idején. Azt is kíváncsian várja, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és frissen alapított kutatóintézete mikor indítja meg a vizsgálatot Orbán Balázs nyilatkozata kapcsán.

Hirdetés