Szabó Péter egyeztetés nélkül 36 havi illetményt, összesen 63 millió forint végkielégítést ítélt meg Blazsek Balázsnak, a város főjegyzőjének. A szintén fideszes alpolgármesterei ezért kezdeményezték Szabó kizárását a pártból.
Szeptember végével kell elhagynia hivatalát Szabó Péter paksi polgármesternek, miután az önkormányzati választáson Heringes Anita, az ellenzék jelöltje legyőzte, de még előtte húzott egy egészen váratlant: a csütörtöki rendkívüli testületi ülésen bejelentette, hogy Blazsek Balázs címzetes főjegyző közös megegyezéssel felmondott, bár megbízatása 2025. február 25-ig tartott, majd kifejtette, hogy a főjegyzőnek 36 havi illetménynek megfelelő végkielégítést adott.
Az indoklás szerint azért, mert Blazsek 1991 óta látta el hivatalát, amire nagyon kevés példa van Magyarországon. A Magyar Hang cikke szerint azonban Blazsek egészen a hivatal végéig állományban marad, csak am unkavégzés alól van felmentve, így addig is kapja a közel 2 millió forintos fizetését.
Csakhogy a végkielégítést a testület vagy Fidesz-frakció tudta nélkül ítélte oda. Az októbertől a polgármestert és a képviselő-testületi többséget adó Paksi Deák Ferenc Egyesület önkormányzati képviselője, Barnabás István a közérdekű adatok alapján számolta ki a 63 millió forintot (a főjegyző fizetése nyilvános), emellett azt is elmondta az ülésen, hogy Blazsek havi 97 ezer forint költségtérítést is kap, illetve szolgálati autót, amelybe tavaly 2,7 millió forintért tankoltak – írja a Magyar Hang.
A polgármester erre úgy reagált, hogy minden jogszerűen zajlott, illetve erkölcsileg is a legmegfelelőbben járt el, amikor a jutalomról döntött.
Léptek a fideszes alpolgármesterek
Pénteken a két fideszes alpolgármester, Leber Ferenc és Szántó Zoltán közleményt adott ki, mely szerint a címzetes főjegyző szakmai és közéleti pályafutását nem vitatva, sem a jutalom mértékét, sem a jogviszony megszüntetésének időpontját nem tartják elfogadhatónak – írja a lap.
Főként azért nem tartják ezt elfogadhatónak, mert az önkormányzati választások eredménye után (ahol tehát az ellenzéki jelölt nyert), a kormány a paksi atomerőművet különleges gazdasági övezetnek nyilvánította, ezzel elvonva az erőmű által fizetett, hatmilliárd forintos iparűzési adót is a várostól, azt közvetlenül a továbbra is fideszes vezetésű Tolna, illetve Bács-Kiskun megyei önkormányzatára testálva – ezt a döntést maga Szabó (veresége tudatában) egyébként támogatta. A kormány korábban ugyanígy döntött Gödön a Samsung SDI által fizetett 1,5 milliárd forint adóról is, miután a városnak ellenzéki vezetője lett 2019-ben.
„Az elmúlt hetekben Paks város gazdálkodása rendkívüli mértékű kihívással szembesült, amelynek ismeretében különösen visszatetsző bármely vezető számára három évnyi bér egyösszegű kifizetése. Bár polgármester úr, mint a munkáltatói jogkör gyakorlója rendelkezik hatáskörrel a jegyzői javadalmazás és jogviszony tekintetében, de az összeg nagysága, valamint az a tény, hogy a döntés hatása túlnyúlik a jelenlegi önkormányzati cikluson, megkövetelte volna a képviselőkkel történő egyeztetést, amelyet elmulasztott” – fogalmaztak a fideszes alpolgármesterek, hozzátéve, hogy a fenti megállapodásról ők is csak a testületi ülésen értesültek.
A nyitóképen Szabó Péter, Paks távozó polgármestere látható.