Rózsa András zuglói polgármester úgy látja, a következő hónapok a tűzoltásról szólnak majd az önkormányzatokban.
Október elsején állnak fel a júniusban megválasztott önkormányzatok, ennek alkalmával két, most pozícióba kerülő polgármestert hívtunk meg a HVG Politikai Szezonnyitó című, választási sikerről szóló eseményére. A tizenkettedik kerületből a kutyapártos Kovács Gergelyt, Zuglóból pedig a Momentumos Rózsa Andrást Gergely Márton, a HVG megbízott főszerkesztője és Hamvay Péter, a HVG újságírója kérdezte arról, hogyan készülnek a polgármesteri szerepre.
Az eseményen elhangzott, hogy a polgármesterek egyik legnagyobb félelme az, hogy nem tudják pontosan, mennyi pénz lesz az önkormányzati kasszában, de nem túl optimisták. Kovács szerint ha ők nem lopnak el évente 2-3 milliárdot, az már biztató előrelépés lesz, Rózsa András pedig úgy látja, a kerületében gyakorlatilag minden ki van szervezve közbeszerzéseken keresztül, a forrásokat bőven kimerítették. Szerinte itt még mindig jobb lesz a helyzet, mint Kovácséknál a Hegyvidéken, mert az ő elődje, Horváth Csaba már nem ír alá semmit. “Az átmeneti időszakban nem kér újabb problémákat, ez szerintem korrekt és bölcs hozzáállás” – tette hozzá.
Szóba került a parkolás ügye is, ez ugyanis a XIV. kerületben hosszú évek óta megoldatlan probléma, kész válasza azonban nincs a Momentum politikusának addig, amíg nincs teljes rálátása az ügyre, de elismerte, hogy foglalkozni kell vele.
Kovács ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy törvényileg kötelesek fenntartani a készpénzes fizetés lehetőségét, ez azonban gyakorlatilag csak veszteséggel működtethető, hiszen a parkolási bevételeknek mindössze 10 százaléka származik ebből, ám begyűjtése többe kerül. A Kétfarkú Kutyapárt politikusa a legfontosabb tervei közé sorolta a lakossági részvételiség növelését az eddig megszokott közmeghallgatáshoz képest, a fejlesztések terén pedig a Böszörményi útba a Bartók Béla körúthoz hasonlóan szeretne életet lehelni, de inkubátorház felállításán is gondolkoznak.
Az önkormányzatok átvételével egyidőben, vagyis október elsején áll át Budapest az új típusú ügyeleti rendszerre, ez az önkormányzatokra is plusz terheket fog róni – emlékeztetett Rózsa András. Az intézkedés hatására ugyanis várhatóan változik majd a háziorvosok rendelési ideje, így sok esetben ügyeleti pontokat kell felkeresniük a lakosoknak olyan időpontokban, amikor eddig a saját orvosukhoz jártak.
“Ezt az évet arra szánom, hogy olyan struktúrát alakítsunk ki, amivel januártól fel tudjuk szántani a kerületet” – mondta Rózsa, aki szerint ez az időszak a tűzoltásról fog szólni, de le szeretne csapni a BKK-nak egy, egyelőre nem részletezett tömegközlekedési projektjére is.
Arról, hogy hogyan működhet majd a Fővárosi Közgyűlés, Kovács azt mondta, a Tisza Párt szerepe lesz igazán meghatározó, ők ugyanis nyilvánvalóan nem irányíthatnak közösen az MSZP-vel, a DK-val vagy Fidesszel, hiszen teljesen ellentmondanának saját maguknak. “A maradék szereplőkkel kell kisakkozni, abban nincs még egyetértés, hogy mennyire kell részt venniük annak a városnak vezetésében, ahol megnyerték a választást” – szúrt oda a közben a helyszínre érkező Magyar Péternek. Saját pártját illetően azt mondta, szívesen foglalkoznának a fővárosban is a részvételiséggel és a kultúrával, de senki ne várja tőlük, hogy többet tudnak tenni, vagy nagyobb felelősségük lesz, mint a választásokon legsikeresebben szereplő pártnak.
A Nagy Olimpia-kérdés
Kovács Gergő szerint mostanra világosnak tűnik, hogy a mostaninál nem fog több pénz jutni Budapestnek, ha nem megy bele az olimpiai pályázatba, így arra számít, meglesz az ehhez szükséges többség a közgyűlésben. “Ez nem egy csoda lesz, csak talán lehet pótolni a 30 éve elmaradt beruházásokat” – árnyalta a képet a Hegyvidéken megválasztott polgármester.
“Atyaúristen” – szólt Kovács rövid válasza arra, hogy támogatná-e az olimpiát. Később kifejtette, hogy a sporteseményt szerinte eleve csak azok az ellenzékiek támogatják, akik abban bíznak, így talán több pénz jut a fővárosnak, ezzel azonban furcsa lenne adott esetben egy népszavazáson kampányolni.
Rózsa András népszavazás-párti és bár szeretne egy budapesti rendezésű olimpián büszke lenni a magyar sportolókra, ami “biztos tök jó is lenne”, úgy látja, még nem tartunk itt. “Előbb egy normális hétköznapot rendezzenek, ahol van orvos a rendelőben és nem gyullad ki a vonat menet közben, majd utána gondolkodjunk az olimpián” – mondta, majd megjegyezte, ha Mészáros Lőrinc és Szíjj László építi ezt meg és ellopják ezt is, azt még az unokáink is nyögni fogják.
Ötéves terv
Mi lenne az a siker az öt éves ciklus végén, ami után újra lehet a választók bizalmára pályázni? – kapta meg a kérdést mindkét polgármester. Rózsa András azt ígéri, ki fog tenni tíz pontot az irodája falára és ha ebből nem teljesül legalább nyolc, akkor nem indul újra. Most is azért indult, mert azt érezte, eddig alpolgármesterként nem tudott igazán dolgozni, de szeretne tenni a kerületért, ha most se megy, akkor nincs értelme duplázásra hajtani.
Kovács szerint, “ha semmit nem csinálunk, akkor is jobbak leszünk, mint az eddigi önkormányzat, amelyiknek a tevékenysége kimerült abban, hogy féláron adott el építési területeket bizonyos köröknek”. Leginkább azt a helyzetet szeretné megszüntetni, hogy a város egyik leggazdagabb kerületében is vannak rászorulók, akiken a többi lakos szívesen segítene, lehetősége is lenne rá, de ennek keretei nincsenek megszervezve.
Úgy látja egyébként, hogy a kampány utolsó fél évében szétesett a Fidesz, de kiderült, hogy még a hagyományosan polgári lakosságot sem nem zavarja, hogy egy polgármester-jelölt korábban marihuánát árult 10 éven át.
“Jajj, ne is mondd” – reagált a Hegyvidék egyik legvitatottabb kérdésére, a Turul-szobor sorsának említésére. Itt szerinte azt kell felmérni, meg lehet-e nyerni az identitáspolitikai kérdéseket. “Ezekben az esetekben mindig jön ez a hülyegyerek Toroczkai, és nem áll le, ha elvisszük a szobrot, hoz egy piciturult, ha azt is, akkor egy még kisebbet, és így tovább” – mondta Kovács Gergő. Egyelőre tart az ötletelés, hogy mit kezdjenek a szoborral, de elsőre ígéretesnek tartja a szélsőjobboldali MIÉP felvetését: fizetnének a szoborért és ismeretlen helyre vinnék – mint fogalmazott, ennél végülis nem hallott jobb ötletet.