A miniszterelnök és a kabinet is „áldását adta” a Csáddal kötendő védelmi megállapodásra, amelynek keretében magyar katonákat küldenek az afrikai országba.
Alighogy lekerült a terítő a Karmelita kolostorban Orbán Viktor és a csádi elnök közös vacsoraasztaláról, a Magyar Közlönyben megjelent a kormányhatározat a széles körben vitatott katonai együttműködésről Csáddal.
Eszerint a kormány egyetért a Magyarország Kormánya és a Csádi Köztársaság Kormánya között létrejött védelmi együttműködési megállapodással, valamint a Magyarország Kormánya és a Csádi Köztársaság Kormánya között a Csádi Köztársaság területén állomásozó magyar kontingens jogállásáról, a katonai együttműködésről és segítségnyújtásról szóló megállapodás bemutatott szövegével, és felhatalmazza a honvédelmi minisztert vagy az általa kijelölt személyt a megállapodások bemutatott szövegének – a megerősítés fenntartásával történő – végleges megállapítására.
Egyúttal elfogadja a megállapodások kihirdetéséről szóló törvénytervezetet, és elrendeli a megállapodások szövegének végleges megállapítását követően annak az Országgyűléshez történő benyújtását. Ehhez kapcsolódik a miniszterelnök személyes határozata az érintett minisztereknek adott felhatalmazásról, amely továbbá mondja: „felhívom a honvédelmi minisztert, a külgazdasági és külügyminisztert, valamint az igazságügyi minisztert, hogy a megállapodás létrehozását követően a megállapodás szövegének végleges megállapítására adandó felhatalmazásról szóló határozat tervezetét haladéktalanul terjesszék a Kormány elé”.
E két határozat kihirdetését annyira fontosnak tartották, hogy nap közben, kora délután jelent meg a Magyar Közlöny, ami hónapok óta nem fordult elő.
A tavaly elfogadott parlamenti határozat szerint kétszáz katona állomásozna Csádban a magyar állampolgárok és gazdasági érdekek védelme érdekében. Szombat késő este aztán Magyarországra érkezett Mahamat Idriss Déby Itnó, a Csádi Köztársaság elnöke, akit másnap vacsorán látott vendégül Orbán Viktor a Karmelita kolostorban. A jelek szerint eredményes tárgyalásokat folytattak a magyar katonai misszióról.
A csádi misszió előkészítésében a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is aktívan részt vett. Ezt a magyar nyilvánosság elöl sokáig titkolni próbálták, de a Direkt36 oknyomozó csapata a francia Le Monde újságíróival beazonosították Orbán Gáspárt, aki kalapban és maszkban bujkált a kamerák elől egy csádi látogatás alkalmával.
(Nyitókép: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher)