Bejelentette lemondását az EP-képviselői mandátumáról Győrffy Balázs fideszes politikus – erősítette meg a HVG-nek az Európai Parlament elnökének stábja. Szeptember közepén, a strasbourgi plenáris ülésen ezt be is jelentik, ezután pedig Győrffynek nincs többé mentelmi joga. Ezt amúgy Polt Péternek kellene kikérnie, de még nem tette.
“Elbuktam, és ezért vállalok minden felelősséget és következményt” – csaknem két hete, augusztus 23-án írta ezt a Facebookon Győrffy Balázs fideszes EP-képviselő, majd egy beismerő vallomással felérő eseményleírásban fejtette ki, hogy miért mond le az EP-képviselőségről és egyúttal a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöki posztjáról:
A múlt éjjel ittas állapotban vitába keveredtem egy hölggyel, a vita a legnagyobb sajnálatomra tettlegességig fajult.
A HVG hiába kereste a napokban Győrffy Balázst, hogy megtudjuk, a bejelentés után hivatalosan is elküldte-e a képviselői mandátumról lemondó levelét az Európai Parlament (EP) elnökének, nem válaszolt kérdésünkre. Válaszolt viszont a HVG-nek Jüri Laas, az EP elnöki posztját betöltő Roberta Metsola szóvivője és megerősítette:
a levelet valóban megkaptuk, és a lemondást várhatóan a következő plenáris ülésen, szeptember 16-án jelentjük be.
Az EP eljárási szabályzata szerint a képviselőnek az elnököt kell hivatalosan értesíteni a lemondásról és annak hatályba lépéséről, ami legfeljebb az értesítéstől számított 3 hónap lehet. Győrffy Facebook-vallomásából arra lehet következtetni, hogy a lemondása azonnali hatályú, és ha valóban ezt adta meg hivatalosan is, akkor
a plenáris ülésen elhangzó bejelentéssel, szeptember 16-án megszűnik a közben a Fideszből is kilép(tet)ett politikus mandátuma, ezzel együtt pedig a mentelmi joga is.
A mentelmi jog kulcsfontosságú az ügyben a felelősségre vonás miatt. Facebook-posztjában erre utalt Győrffy is. Azt írta: “Tettemért a közéleti felelősségen túl, természetesen minden jogi következményt is vállalok.”
Lesz is mit, hiszen a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNyF) súlyos testi sértés miatt indított nyomozást. Egyelőre Győrffy nem gyanúsított, de ez csak idő kérdése.
Azért van egyáltalán az eljárás a nyomozó ügyészségnél, mert mentelmi joggal érintett személy is szereplője az ügynek, és az ilyen eljárásokat automatikusan a KNyF folytatja. Amíg pedig Győrffyt európai parlamenti képviselőként mentelmi jog védi, meg sem gyanúsíthatják. Ahhoz előbb az EP-nek fel kell függeszteni a képviselői mentelmi jogát.
A felfüggesztést pedig nem kezdeményezheti akárki, csak a legfőbb ügyész. A törvény szerint ez a lépés, vagyis Polt Péter akkor jöhet képbe, ha a nyomozás során “adat merül fel arra, hogy a mentelmi joggal rendelkező személy gyanúsítotti kihallgatásának, vele szemben kényszerintézkedés alkalmazásának vagy vádemelésnek van helye”.
Hiába azonban a Győrffy szerepét egyértelművé tevő Facebook-vallomás, a HVG úgy tudja, a KNyF-nél még nem tart ott az ügy, hogy Győrffy gyanúsítotti kihallgatása felmerült volna. Ha az ügyészségi nyomozók eljutnak idáig, akkor az eljárást fel kell függeszteniük, és javaslatot kell tenniük Poltnak a mentelmi jog kikérésére. A Legfőbb Ügyészség a HVG-vel azt közölte: Polthoz nem érkezett ilyen javaslat.
Ha érkezik, akkor a legfőbb ügyésznek hivatalos levélben kell kérnie az EP elnökétől a mentelmi jog felfüggesztését – ahogyan tette tavaly év végén Donáth Anna és Gurmai Zita ellenzéki politikusoknál. A szabályok szerint ilyenkor a kérelem előbb az EP jogi bizottságához kerül, az ajánlást tesz, majd a parlament egyszerű többséggel dönt a mentelmi jogról.
Ez egy hosszú és bizonytalan kimenetelű folyamat, mert a jogi bizottság Donáth esetében például áprilisra jutott el odáig, hogy ajánlást tegyen és nem javasolta a mentelmi jog felfüggesztését, a parlament pedig ezután elutasította a politikus mentelmi jogának felfüggesztését. Talán itt nyer értelmet Polt 2010-es doktori disszertációjának címe: “A parlamenti mentelmi jog mint büntethetőségi akadály”.
Vélhetően egyébként a legfőbb ügyésznek nem kell már eljárnia Győrffy Balázs mentelmi jogának kérdésében, mert mire az ügyészség eljut odáig, hogy gyanúsítottként a “látóterébe kerüljön” a politikus, addigra a lemondása miatt amúgy is megszűnik a mandátuma és a mentelmi joga is, így már Polt Péternek nem kell lépnie.
Nyitóképünkön Győrffy Balázs az Európai Parlament strasbourgi épületében. Fotó: MTI