Az Európai Bizottság elnöke bírálta, hogy „egyes politikusok az Európai Unión belül is nem a megszállót, hanem a megszálltakat hibáztatják a háborúért”.
Az európai parlamenti újraválasztását követő első nyilvános beszédében Ursula von der Leyen keményen rápirított a háború kirobbanásáért Ukrajnát hibáztató politikusokra – számolt be a 444. Bár az Európai Bizottság elnöke neveket nem említett, ám a prágai Globsec regionális konferencián elhangzó beszédéből egyértelműen kiderült kikre is gondolt:
„Ma egyes politikusok az Unión belül, sőt Európának ezen a részén is sárba keverik az Ukrajnáról folytatott beszélgetésünk vizét. Nem a megszállót, hanem a megszálltakat hibáztatják a háborúért; nem Putyin hatalomvágyát, hanem Ukrajna szabadságszomját. Ezért szeretném megkérdezni őket: hibáztatná valaha a magyarokat az 1956-os szovjet invázióért bárki? A cseheket az 1968-as szovjet elnyomásért? A válasz ezekre a kérdésekre nagyon egyértelmű: a Kreml viselkedése törvénytelen és kegyetlen volt akkoriban. És Kreml viselkedése törvénytelen és kegyetlen ma is” – fogalmazott.
Von der Leyen arról is beszélt, a Globsec csaknem napra pontosan a prágai bársonyos forradalom 35. évfordulóján zajlik, Putyin mostani háborújában azonban nincs semmi „bársonyos”. „Egy napon megtudjuk, hány 1989-ben született fiatal férfit és nőt öltek meg 2024-ben. De van még valami, amit már tudunk. A békét nem lehet természetesnek venni” – mondta az elnök.
Az Európai Bizottság elnöke szerint azok, akik Ukrajna támogatásának abbahagyása mellett érvelnek azok nem a béke mellett érvelnek, hanem a [beletörődés] és Ukrajna leigázása mellett. „A béke olyan rendezés, amely lehetetlenné és szükségtelenné teszi a háborút. Ezért olyan állapotba kell hoznunk Ukrajnát, hogy ilyen békéért tárgyaljon. Ezért áll béketörekvésünk középpontjában Ukrajna integrációja az Európai Unióba” – tette hozzá.
Beszélt továbbá arról is, hogy évtizedeken keresztül azt hitték, az hogy Európa orosz gázt vásárol, garancia arra, hogy Moszkva soha ne kezdjen új háborút a kontinensen. Ez azonban illúziónak bizonyult: ahogy Oroszország elkezdte csapatait az ukrán határ felé tolni, a gázcsapot is elzárta, hogy zsarolja Európát. Hozzátette továbbá, hogy Európa védelmének, Európa kötelességének kell lennie és bár a NATO-nak továbbra is az EU kollektív védelmének középpontjának kell maradni, sokkal erősebb európai pillérre van szükség.