Itthon Lengyel Tibor 2024. augusztus. 05. 16:02

Újabb front nyílt a Szuverenitásvédelmi Hivatal és az Átlátszó csatájában

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Nem hagyja annyiban a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogy az Átlátszó nem hajlandó együttműködni velük. Az állami szervezet újabb, fenyegető hangvételű levelét pedig Bodoky Tamás, az oknyomozó portál főszerkesztője nem hagyta szó nélkül.

Nem nyugodott bele a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogy az Átlátszó oknyomozó portál ellenáll az Orbán-kormány által létrehozott állami hivatal vizsgálatának nem hajlandó együttműködni a nyomozati és szankciós jogkör híján leginkább csak politikai ijesztgetésre alkalmas mumusszervezet nyomásának.  

Az ügy azzal kezdődött, hogy a Lánczi Tamásra (képünkön) bízott szervezet vizsgálatot indított a korrupcióellenes szervezet, a Transparency International Magyarország és az Átlátszó ellen, mondván: „külföldről származó támogatással a választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak. 

Itt érdemes megjegyezni, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, amiért és ahogyan a kormány létrehozta ezt a szervezetet, az ellenzék és a civil szféra pedig bosszúszervezetként tekint rájuk. Utóbbiak a hivatal célját abban látják, hogy a szuverenitásvédelem ürügyén próbálja támadni és megfélemlíteni a kritikus civil- és sajtószereplőket. 

A Transparency Magyarország küldött ugyan választ a hivatal adatbekérésére, de jelezte, hogy a szervezet működését és az azt megalapozó törvényt is jogsértőnek tartják. Az Átlátszó is küldött ugyan néhány adatot a hivatalnak, de a szerkesztőség is vitatta a hivatal vizsgálódáshoz való jogát, mondván: 

Sem politikai párt, sem jelölőszervezet nem vagyunk, közhatalmat sem gyakorlunk, ezért nem működünk együtt a Szuverenitásvédelmi Hivatallal.

Átlátszó: „Nem működünk együtt a Szuverenitásvédelmi Hivatallal”

„Sem politikai párt, sem jelölőszervezet nem vagyunk, közhatalmat sem gyakorlunk, ezért nem működünk együtt a Szuverenitásvédelmi Hivatallal” – írta az Átlátszó.

Ahogy arról a HVG írt, jogi értelemben a hatáskör alapján abból, hogy a hivatal vizsgálódni kezd, nem következik semmi, hatáskörük ugyanis mindössze arra terjed ki, hogy bekérhetnek adatokat, azokat átvizsgálhatják, majd ez alapján jelentést írhatnak, és azt nyilvánosságra hozhatják. 

Ehhez a kevéshez viszont a jelek szerint ragaszkodik a Lánczi-féle hivatal, mert a HVG úgy értesült, hogy miután elvesztettek egy pert az Átlátszó ellen, újabb levelet küldtek. Ebben azt írják Bodoky Tamás ügyvezető-főszerkesztőnek az együttműködés elutasítására reagálva: 

A választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység értelmezésére vonatkozó okfejtése téves jogszabályi hivatkozáson és abból levont hibás következtetésen alapul. 

Mivel szankciós jogköre a hivatalnak nincs, levelükben ismét csak kérik a már kért adatok megküldését az Átlátszótól, majd nyomásgyakorlásként még annyit tesznek hozzá, hogy a hivatal „a kért együttműködés hiányában a rendelkezésére álló adatok alapján alakítja ki az álláspontját”, vagyis írja meg a jelentését. 

A HVG kérdésére Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője megerősítette, hogy a fenti levelet kapták a hivataltól, de jelezte: az abban írtak ellenére tartják magunkat a korábban közölt jogi álláspontunkhoz. Egyértelművé tette, hogy ez azt is jelenti „nem küldünk további adatokat, nem válaszolunk” a hivatalnak. 

Használni kezdte a beélesített fegyvereket a Szuverenitásvédelmi Hivatal

A független sajtón és egy civil szervezeten próbálja ki először a magyar szuverenitást védelmező hivatal képességeit a kormány.

Hirdetés