A Magyar Orvosi Kamara főtitkára úgy fogalmazott, hogy embertelen állapotok uralkodnak a kórtermekben.
„A légkondicionálás nem csak a műtőben lenne fontos: a kórtermekben is embertelen állapotok uralkodnak, pedig a betegek – és a sebek – gyógyulását jelentős mértékben visszaveti, ha 30 fokos kórteremben kell feküdniük” – mondta Svéd Tamás a Magyar Orvosi Kamara (MOK) főtitkára a 444-nek.
Az elmúlt napokban több kórházban is, például a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban és a Szent János Kórházban is műtéteket kellett elhalasztani, mert a műtőkben elromlott a klíma. Mindkét kórházban 41 körüli hőmérsékletet mértek a műtőkben, az Uzsokiban egyetlen műtőt sem lehetett használni. Az intézményekben van klíma, csak meghibásodott, megjavítani pedig nem tudták azonnal.
A biztonságos sebészeti beavatkozások érdekében nyáron sem lehet 20-24 foknál melegebb egy műtőben. A magas hőmérsékleten túl azonban az is problémát okoz, hogy a megfelelő keringetés nélkül néhány óra alatt elfogy a levegő a helyiségből.
Ugyan valamilyen egészségügyi ellátás mindig lesz, de elmondhatjuk, hogy az elégtelenül működik, ha annak következtében emberek szenvednek és halnak meg idejekorán és feleslegesen.
– fogalmazott Svéd az interjúban.
Öt évvel ezelőtt a magyar kórházak egyharmadában nem volt klíma a műtőkben, illetve a meglévő hűtőberendezéseknek egy része már akkor is elavult volt. Arra a kérdésre, hogy azóta mennyit javult a helyzet, Svéd nem tudott pontos adatokat mondani. A MOK főtitkára szerint a javításokat nem haváriahelyzetben és rohammunkában kellene elvégezni, hanem a gépeket tervezetten, és meghatározott időnként karbantartani és szükség esetén kicserélni.
Ami pedig a betegeket illeti, a nagy meleg azért sem tesz jót nekik, mert a nagy melegben még a modern, légáteresztő kötések is átengedik az izzadságot, bepállik és az nem tesz jót a sebnek. „De gondolhatunk egy szívbetegre is, neki sem tesz jót, ha folyamatosan melege van. Nem véletlen, hogy az ilyen forró nyarakon megugrik az idős emberek halálozása. Ha ezen a kórház sem tud segíteni, akkor nagy a baj” – fogalmazott Svéd.