Többen kiugráltak a Fideszből, a kormánypárt rájuk indult, mégis nyerni tudtak.
Gyuricza László 2019-ben még a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltjeként indult el, és győzött is Kerepesen. 2024-re azonban már levetkőzte magáról a Fideszt, a Szeretni, Adni, Támogatni Egyesület színeiben tudott újrázni. Abban önmagában nincs meglepetés, hogy nyert, Kerepesen ugyanis gyakorlatilag influenszerként politizált.
Videókat forgatott és rakott ki arról, hogy hogyan csinál rendet a kisváros szélső kerületeiben, de ő volt az is, aki videót rakott ki a HÉV-en nyíltan maszturbáló (ahogy ő nevezte, „mézpergető”) férfiról is. Talán ez is hozzájárult, hogy a voksok közel negyven százalékát sikerült elérnie. A Fidesz–KDNP egy helyi civil szervezettel együtt állított jelöltet vele szemben, Farkas Domonkosnak azonban még így is csupán a szavazatok 31,63 százalékát sikerült összeszednie, Gyuricza győzelme egyértelmű.
Nem ő az egyetlen olyan politikus, aki kiugrott a Fideszből, és így is sikerült nyernie egyszerre ráinduló ellenzékiek, civilek és kormánypártiak közül. Így tett például Borbély Lénárd is Csepelen, de Fenyves Péter is Móron, aki 2006 óta vezeti a várost, a legutóbbi ciklusban is a kormánypártok jelöltjeként nyert, most azonban függetlenül sikerült ismét nyernie. A Fidesz Móron is ráindult régi emberére, Fett Krisztiánnak azonban Fenyves 62 százalékával szemben csak 26,5-öt sikerült összeszednie.
Újfehértón Hosszú József polgármester már 2022-ben kiugrott a Fidesztől, 2023 novemberében pedig a 24.hu írta meg, hogy nagykoalíció élén szeretné megőrizni címét. Sikerrel járt, a szavazatok mintegy hetven százalékát szedte össze, míg a fideszes jelöltnek, Kiss Ernőnek csupán 24 százalék körüli eredményt sikerült összehoznia.
Van néhány olyan település, ahol még furcsább felállásban vágtak neki a jelöltek a választásnak. Albertirsán például Jutasiné Klein Kitti nyert, ő KDNP-s politikus. Az eredményben az a legfurcsább, hogy 171 szavazattal győzte le Varga Károlyt, a Fidesz, vagyis a másik kormánypárt jelöltjét.
Mosonmagyaróváron visszatért a polgármesteri székbe az ellenzéki pártok (Momentum–MSZP–MMN–LMP) támogatásával az a Szabó Miklós, aki 2006 és 2010 között irányította a várost. Szabó azt az Árvay Istvánt váltja, aki 2014-től vezette Mosonmagyaróvárt, a helyiek 14 év után döntöttek úgy, hogy elég volt a Fideszből. Hasonló döntés született Zircen, ahol Kacsala István független jelölt nyert Ottó Péter ellen úgy, hogy Ottó 18 évig volt helyben polgármester.
Keszthelyen Tóth Gergely váltja Manninger Jenőt úgy, hogy az utóbbi húsz évig volt fideszes országgyűlési képviselő, 2022-ben vette át a polgármesteri széket Nagy Bálinttól, aki Lázár János minisztériumába ment Vitézy Dávid helyére közlekedési államtitkárnak, míg Manningernek maradt volna a polgármesteri szék. Utólag visszanézve Nagy hozott jobb döntést a pozícióváltással.
Pápán 34 év után került hatalomra olyan jelölt, aki nem fideszes, vagy nem a nagyobb kormánypárt támogatásával töltötte be a polgármesteri posztot: Grőber Attila mögé szinte az összes ellenzéki párt beállt, ez pedig elég volt ahhoz, hogy messze maga mögé utasítsa Áldozó Tamást.
Paksot a Fidesz szintén hosszú idő, 26 év után veszítette el. Az atomvárosban Szabó Péter fideszes jelölt mellett a kampányidőszakban még Szijjártó Péter külügyminiszter is felszólalt, de ez is kevés volt ahhoz, hogy felvegye a versenyt a volt szocialista Heringes Anitával, aki egy helyi civil szervezet élén veszi át a város vezetését.
Tolnán szintén 2006 óta mindig fideszes jelölt nyert, 2024-ben azonban megszakadt a győzelmi széria: Berta Zoltán, ha szűken, mindössze 72 szavazattal is, de kikapott a civil Balogh Zoltántól.
Címlapképünk illusztráció.