Páros interjút adott a Mandinernek Török Gábor elemző és Giró-Szász András politikai tanácsadó. Kiábrándult Fidesz-szavazókat egyikük se lát, és lényegében abban is egyetértenek, hogy ami most zajlik a magyar belpolitikában, az nem a Fidesz, hanem az ellenzék válsága.
Magyarországon nem a Fidesz válságáról, hanem általános politikai válságról kell beszélni, mely nagyobb részben az ellenzékre vonatkoztatható – mondta Török Gábor a Mandinernek, mely páros interjút készített az elemzővel és Giró-Szász András politikai tanácsadóval.
Az e heti lapban Giró-Szász is alapvetően ellenzéki válságról beszélt, amely azonban szerinte nemcsak az előző hónapok, hanem az elmúlt másfél évtized egyre mélyülő jelensége.
„Az ellenzéki pártelitek, a sajtó és értelmiségi körök azt látják tíz éve, hogy nem tud megtestesülni ambíciójuk a politikai palettán, kiábrándultak, zsákutcába kerültek. Ezért mostanra képesek bármibe belekapaszkodni, amikor a remény árusításáról van szó, és úgy tesznek, mint a fuldokló, aki bármibe belekapaszkodik, hogy még egy pillanatig a víz felszínén tudjon maradni” – értékelte a jelenlegi belpolitikai helyzetet Giró-Szász.
Az európai parlamenti választási eredménnyel kapcsolatban Török Gábor úgy fogalmazott: ha a Fidesz számára 40 körüli vagy 3-assal kezdődő eredmény születik, az biztosan válságot fog előidézni a kormányzati oldalon.
„Rogán Antal szerepe vagy az egész politikai kommunikáció értékelése jelentős mértékben függ a konkrét eredménytől” – mondta Török, aki azzal egyetértett, hogy
a miniszterelnök hatalmát egy rossz eredmény nem fogja megingatni, de „sokaknak lenne okuk aggodalomra”.
Török a Magyar Péter-jelenség mögött nem a Fidesz, hanem az ellenzék válságát látja. A politikai stratégiáját adekvátnak tartja, és megemlítette, hogy először látni olyan nem kormánypárti politikust, aki képes arra, hogy következetesen elutasítsa a régi ellenzékkel való együttműködést.
Kétségtelenül az a legizgalmasabb kérdés, hogy ki áll mögötte, de erre nem tudok válaszolni
– mondta az elemző.
Giró-Szász Magyar személyében sokkal kevesebbet lát, mint magában a jelenségben. Úgy látja, hogy az utóbbi mögött meghúzódik a választói elégedetlenség.
„Elegük van azokból a politikai erőkből, amelyek jelentős része meg sem mérette magát az előző évtizedekben, csak potyautas magatartást tanúsított” – mondta. (Erre Török visszakérdezett, hogy ugye nem a KDNP-re gondolt?)
A miniszterelnök volt belpolitikai tanácsadója úgy látja, a június 9-e utáni két évben derül majd ki, hogy érdemes-e foglalkozni a Magyar Péter-jelenséggel. Akkor válik el ugyanis, hogy a politikailag aktív választókon kívül képes-e megmozgatni – és ha igen, tartósan-e – jelentős mennyiségű korábban passzív választói tömeget.
Ha ez megvalósul, az nemcsak azt jelenti, hogy szavazatokat szerez az ellenzéktől, hanem arányokat is tud mozgósítani – mondta.
Abban azonban sem ő, sem pedig Török Gábor nem hisz, hogy létezne a „kiábrándult fideszes szavazó” kategória.