A miniszterelnök a Millenárison ismertette a Fidesz választási manifesztumát. Nem beszélt hosszan, újdonságot sem mondott. Nem is voltak rá sokan kíváncsiak.
Orbán Viktor tizennégy éves kormányzásának legrázósabb hónapjait éljük, a kegyelmi botrány még le sem csengett, amikor berobbant a közéletbe Magyar Péter, aki azóta pártot alapított, amellyel az európai parlamenti választásokon el is indul. A Fidesz támogatottsága rég volt ilyen alacsony, bő másfél hónap múlva pedig az európai parlamentivel párhuzamosan önkormányzati választást is tartanak.
Ilyen körülmények között ismertette a régóta békepárti paneleket ismételgető, újabban pedig Brüsszel elfoglalásáról beszélő miniszterelnök a pártja választási manifesztumát.
A kampánynyitón először Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója lépett a színpadra, őt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és a Fidesz EP-listájának vezetője, Deutsch Tamás követte.
Menczer szerint „egyértelmű a június 9-i választás tétje: háború legyen, vagy béke”. Ezen a vonalon maradt Szijjártó is, amikor arról beszélt, hogy az európai vezetők egy jelentős része háborús pszichózisban szenved. Hozzátette: „június 9-én a béke színe a narancs, a béke neve Fidesz”.
Deutsch Tamás szerint Brüsszel lett az új Moszkva, valamint „no war”. Ő volt az egyetlen, aki említést tett Magyar Péterről, akiről azt mondta: „Itt van a team dollárbaloldal új, tartalékcsapatból első csapatba rakott játékosa, Magyar Péter, a dollárbaloldal magyar hangja. Persze az ő történetét is Gyurcsány írja”.
Ezt követően Orbán Viktor lépett a színpadra, mögötte ezzel a felirattal: „Csak a béke! Csak a Fidesz!”
„Húsz éve minden európai választást megnyertünk. Mi vagyunk Magyarország és Európa legsikeresebb politikai közössége. Azt javaslom, nyerjük meg ezt is” – kezdte beszédét, majd szerénységre intette a közösséget, mondván, „a bizalmat megőrizni, kiérdemelni, nehéz feladat”. Azt azért kijelentette, hogy “ennek a választásnak is mi vagyunk a toronymagas esélyesei”.
„Ma kétszer annyi cigány ember dolgozik Magyarországon, mint Gyurcsányék alatt” – fordult rá a gazdasági sikerek sorolására, amelyek között a 13. havi nyugdíj és a minimálbér-emelés is előkerült. „Mi vagyunk azok, akik fel fogjuk számolni a szegénységet, amit a baloldal hagyott itt maga után” – jelentette ki.
Azután a választásról kezdett beszélni: „Ne kerteljünk, Brüsszelben baj van”. Orbán megint elismételte, hogy Brüsszelt el kell foglalni, mert a jelenlegi vezetők csődöt mondtak. Felidézte, hogy kedden majdnem betiltottak egy, a Fidesz által szervezett konzervatív konferenciát Brüsszelben. A dzsemborinak a város polgármestere nem akart otthont adni, de többek között a belga miniszterelnök is kiállt az engedélyezése mellett. A kormányfő részleteket olvasott fel a betiltó határozatból, aztán elmondta, hogy végül ugyan megtarthatták a konferenciát, de előtte a határozattal szembeni fellebbezésüket két bíró dobta vissza. „Aztán amikor a belga miniszterelnök közzétette, hogy mi a helyzet helyes megítélése, a harmadik bíró ugyanabban az ügyben, ugyanazon körülmények között helyet adott a fellebbezésnek.”
Azután arról beszélt, hogy Európa belesodródik a háborúba – erről volt szó ma reggel a Kossuth rádióban is –, harcolni kell azért, hogy kimaradjunk belőle. Azt mondta, „mindenfelől háborús készülődést lát”, szerinte „egy lépésre vagyunk attól, hogy a nyugat katonákat küldjön Európába, ez egy háborús örvény, és amit Brüsszel csinál, az maga az istenkísértés”. Ez nem a mi háborúnk, és amíg nemzeti kormány áll az ország élén, addig Magyarország nem lép be az orosz–ukrán háborúba, senkinek az oldalán.
Elhangzott:
No Gender, No Migration, No War!
A miniszterelnök nem beszélt hosszan, és újat sem mondott. Nem is voltak rá sokan kíváncsiak, a 444.hu azt írta, hogy Orbán a Facebook-oldalán 800-an, a YouTube-on 600-an, a Fidesz Facebook-oldalán pedig 400-an nézték a beszédet a felszólalás közepén.
A teljes beszédet itt lehet visszanézni: