Nem szervez központi ünnepséget a kormány az uniós csatlakozás huszadik évfordulójára, május elsejére.
Május 1-jén lesz Magyarország európai uniós csatlakozásának huszadik évfordulója, két hónappal később pedig kezdődik a fél éven át tartó magyar EU-elnökség. A Szabad Európa értesülései szerint azonban az Orbán-kormány nem tervez központi ünnepséget az emléknapra.
A lap szerint azért került le a fókusz az uniós diplomáciáról, mert a kormány a kegyelmi botrány kirobbanása óta csak a kármentéssel foglalkozik.
A Szabad Európa kérdéseivel megkereste az Európai Uniós Ügyek Minisztériumát és a Miniszterelnökséget is, de nem kapott választ.
A miniszterelnök azonban március 15-én a Nemzeti Múzeum lépcsőjén arról beszélt, hogy ha a magyarok meg akarják őrizni az ország szabadságát és szuverenitását, el kell foglalniuk Brüsszelt.
A lap emlékeztet arra is, hogy egy héttel később, a Fidesz pártalapítványának brüsszeli rendezvényén beszélt Orbán Viktor arról, hogy szerinte az Európai Unióban a progresszív liberálisok a szuverenitás felszámolására, a nemzeti hatáskörök minél teljesebb elvételére és a közösség politikai diktátumokkal történő irányítására törekednek.
A Brüsszelben a rendőrség által félbeszakított, az MCC által szervezett Nemzeti Konzervatív Konferenciát (NatCon) követően a magyar kormányfő a közösségi oldalán így kommentálta a történteket:
Brüsszel szintet lépett. Ha valaki kiáll a béke mellett, azt egyszerűen betiltják. Nincs mese, június 9-én kell elmondanunk, hogy nem kérünk a háborúból!
Úgy tűnik azonban, hogy nem igazán hat az Orbán-kormány EU-ellenes narratívája: az EP-választás előtti utolsó Eurobarometer-felmérés szerint nagy a szavazói hajlam, a magyarok közül tízből heten valószínűnek mondták a részvételüket az EP-választáson, ha azt a következő héten tartanák.
A válaszadó magyarok 77 százaléka szerint Magyarországnak előnyére vált a húsz éve tartó uniós tagság, és csak 17 százalékuk gondolja ennek az ellenkezőjét.
A magyarok kétharmada derűlátó, egyharmada pedig borúlátó az EU jövőjét illetően.
A lap arról is értesült, hogy Medgyessy Péter volt miniszterelnök – aki aláírta az uniós csatlakozás dokumentumait – meghívást kapott Strasbourgba, ahol viszont a tíz tagország akkori vezetőivel megünneplik az Unió történetének legnagyobb bővítését.