A VSquare-hez eljutott bizalmas hírszerzési anyag szerint Magyarország és Oroszország aktívan együttműködött a 2020-as szlovákiai választások idején Peter Pellegrini akkori szlovák kormányfő ismételt győzelme érdekében. Ez nem sikerült, de most ő a közelgő államfőválasztás nagy esélyese.
Még 2020-ban Peter Pellegrini akkori szlovák miniszterelnök arra kérte Orbán Viktort, hogy közvetítsen közte és a Kreml között egy moszkvai látogatás érdekében annak reményében, hogy az segíti a szlovák kormány hatalmon maradását – olvasható a VSquare oknyomozó szervezet hírlevelében. A cikk szerint mindezt a birtokukba került hírszerzési anyag is megerősíti, amely részletesen ismerteti a szlovák–magyar–orosz tervet.
Pellegrini végül megkapta az oroszországi látogatást, mégis elvesztette a választást, jelenleg azonban ő a befutó a következő szlovák elnöki posztért folyó versenyben – folytatódik a cikk, amely emlékeztet, hogy az elnökválasztás első és második fordulóját március 23-án, illetve április 6-án tartják Szlovákiában, és Pellegrini jelöltségét a jelenlegi miniszterelnök, Robert Fico támogatja, akit erősen bírálnak oroszbarát hozzáállása miatt, és aki közismerten jó viszont ápol Orbán Viktorral.
Visszatérve a magyar–orosz együttműködést alátámasztó hírszerzési anyagra, az alapján a VSquare azt írja: Pellegrini 2020 februárjában fordult Orbánhoz, miután Ján Kuciak oknyomozó újságíró és menyasszonya 2018-as meggyilkolását követő kormányellenes hangulat miatt a választási vereség fenyegette. Pellegrini titokban megkérte Orbánt, hogy a Kremlhez közeli kapcsolatai révén segítsen megszervezni egy hivatalos látogatást neki Moszkvába, növelve a választási esélyeit.
A hírszerzési anyag konkrétan azt állítja, hogy Pellegrini azt mondta Orbánnak, hogy egy moszkvai meghívás segítene neki megnyerni a szlovákiai választásokat. Továbbá az anyag azt is egyértelműen jelzi, hogy az orosz és a magyar kormány magas szintű megbeszéléseket folytatott arról, hogy segítsék Pellegrini hatalomban maradását. A VSquare az irat alapján így rekonstruálta időrendben a további eseményeket:
- Orbán Viktor megbízta Szijjártó Péter külügyminisztert, hogy az üzenetet a vele jó viszonyban lévő orosz kollégáján keresztül közvetítse
- Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ezután továbbította a kérést Mihail Miszustin orosz miniszterelnöknek
- Ezt követően Pellegrinit néhány nappal a szlovákiai parlamenti választások előtt valóban hivatalos látogatáson fogadták Moszkvában
A VSquare által ismertetett hírszerzési anyag – amelyet egy meg nem nevezett európai ország hírszerző szerve állított össze 2020 februárjában, de a más források is megerősítették a hitelességét – részletesen kitér az Orbán-kormány saját megfontolásaira is. Vagyis arra: miért áll Magyarország saját érdeke is az, hogy a Pellegrini vezette szlovák koalíció, benne Andrej Danko nacionalista pártjával, tovább kormányozzon.
A VSquare kérdéseket küldött az ügyben Peter Pellegrini és Orbán Viktor felé, az érintett orosz kormányzati szerveknek, továbbá Szijjártó Péter tárcájának. Csak az utóbbi válaszolt: “Ahogy Szijjártó Péter mondta, ha a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz olyan megkeresés érkezik, hogy segítsen más országokkal való kapcsolatfelvételben vagy kapcsolattartásban, és a megkeresés nem ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel, akkor mindig készek vagyunk segíteni. Ezt hívják diplomáciának.”
A minisztérium ezzel Szijjártó egy közelmúltbeli megjegyzésére utalt. A miniszter a Szergej Lavrovval való gyakori találkozói miatt Donald Tusk részéről érkező bírálatokra reagálva elismerte, hogy rendszeresen közvetítőként lép fel az európai politikusok és a Kreml között. Sok európai politikus kérte arra, hogy segítsen megszervezni egy találkozót, vagy eljuttatni egy üzenetet – mondta Szijjártó, és megjegyezte: “ha a jövőben lesz ilyen kérés, természetesen szívesen segítek”.
Pellegrini 2018-ban lett Szlovákia miniszterelnöke, miután a Kuciak-gyilkosság miatti közfelháborodás lemondásra kényszerítette elődjét, Robert Ficót. A 2020-as választások közeledtével, februárban Pellegrini Orbán Viktor meghívására Magyarországra látogatott, és felkeresték Röszkét, ahol a határkerítés tövében az illegális migráció veszélyeiről beszélgettek. Orbán Viktor elismeréssel beszélt Pellegriniről, de hivatalosan nem kerültek szóba az orosz ügyek.
A VSquare birtokába jutott hírszerzési anyag szerint azonban ezen a találkozón kérte meg Pellegrini Orbánt, hogy segítsen neki Moszkvába utazni. Pellegrini azt is elmagyarázta Orbánnak, hogy a szlovák társadalom hozzáállása miatt sokkal fontosabb számára egy moszkvai meghívás, mint egy látogatás mondjuk a Fehér Házban. Nem sokkal később, 2020. február 26-án, három nappal a szlovákiai választások előtt Pellegrinit végül az orosz miniszterelnök fogadta Moszkvában.
Bár ekkorra Szlovákia már Oroszország irányába kezdett fordulni, végül Pellegrini terve nem jött be. Még ez az utolsó pillanatban tett moszkvai látogatás sem tudta megmenteni a választási vereségtől. Pártja, a Smer a szavazatok 18,3 százalékával csak második lett. Pellegrini később kilépett a Smerből, és egy mérsékeltebb pártot, a Hlas-t alapított, Robert Fico pedig a Smer élén maradt, és még populistább, nyíltan oltásellenes, oroszbarát irányba terelte azt – emlékeztet a VSquare.
Ugyanakkor a Ficót és Pellegrinit követő, 2020 és 2023 között hatalmon lévő liberális jobboldali szlovák kormány erőteljesen támogatta az időközben Oroszország által megtámadott Ukrajnát, és fegyvereket is küldött 2022 áprilisában. A jobboldali és liberális pártok koalíciója azonban összeomlott, Fico pedig megnyerte a tavaly szeptemberi előrehozott parlamenti választásokat. Pellegrini Hlas pártja, amely korábban a közvélemény-kutatások élén állt, végül harmadik lett.
A tavalyi, Fico győzelmét hozó szlovákiai választási kampányba való orosz és magyar beavatkozásról korábban már írt a VSquare. Az alapján a hvg.hu is megírta, hogy Habony Árpád és a Századvég munkatársai, például Faragó Csaba külügyi igazgató közvetlenül részt vettek a választási kampányban. A magyarok már 2022-ben feltűntek Pellegrini pártja, a Hlas körül, ahol Habonyék kapcsolata a VSquare szerint Matús Sutaj Estok volt, aki aztán Szlovákia belügyminisztere lett.
(Nyitóképünkön Peter Pellegrini és Orbán Viktor Brüsszelben)