Itthon hvg.hu 2024. február. 27. 13:24

Az orosz parlament felsőházának alelnöke a svéd NATO-tagságról: „Magyarország, mint nem semleges, de szuverén állam behódolt a Nyugatnak”

Konsztantyin Koszacsov szerint Svédország, mint semleges állam, megszűnik létezni.

Most, hogy a magyar parlament úgy döntött, ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását, Svédország, mint semleges állam, megszűnik létezni. Magyarország, mint nem semleges, de szuverén állam behódolt a Nyugatnak. Csapás érte Európa oszthatatlan biztonságát. Nem halálos, de súlyos

– idézi a TASZSZ orosz állami hírügynökség Konsztantyin Koszacsov, az orosz parlament felsőházának alelnökét, aki azok után posztolt Telegramon, hogy hétfőn Magyarország másfél év után, utolsóként ratifikálta a svédek NATO-csatlakozását.

188 igen és 6 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a magyar országgyűlés Svédország csatlakozását a NATO-hoz, amit a házelnöknek 5 napon belül, majd az államfőnek újabb 5 napon belül kell ellenjegyeznie, így még az is előfordulhat, hogy a dokumentumot végül nem a svédek csatlakozását korábban hangosan ellenző Kövér Lászlónak kell aláírnia.

Svédország és Finnország az orosz-ukrán háború kitörése után nem sokkal adta be felvételi kérvényét az északatlanti szövetségbe. A finn csatlakozást tavaly március végén 182 igen, 6 nem szavazattal, tartózkodás nélkül ratifikálta az országgyűlés, a svéd csatlakozásról viszont csak hétfőn szavaztak, pedig a kormány korábban többször is határozottan kijelentette, hogy nem Magyarország lesz az utolsó, aki ratifikálja a svédek csatlakozási kérelmét.

Az, hogy ezt a vállalását nem tudja tartani a kormány, januárban dőlt el, amikor Recep Tayyip Erdogan török elnök aláírta a svédek NATO-hoz való csatlakozásának okmányát. Ezt követően Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is határozottan felszólította Magyarországot, hogy fogadják el a csatlakozást, hétfői, napirend előtti felszólalásában pedig már Orbán Viktor miniszterelnök is sürgette azt.

Február elején az ellenzéki pártok hívtak össze rendkívüli ülést, ahol a bővítést akarták megszavazni, a Fidesz képviselői azonban nem jelentek meg. Hétfőn végül siker koronázta ezt a 2022 nyara óta húzódó ügyet. A svéd csatlakozás ratifikációja mellett többek között új köztársasági elnököt is választott a parlament, az ülésről szóló tudósításunkat itt tudja visszaolvani.

Hirdetés