A zavarodottság és kapkodás ellenére még akár hétfőn benyújthatják a “gyermekvédelmi” törvénycsomagot. Ezért tehettek be egy plusz ülésnapot is, hogy rendkívüli eljárásban tárgyalják és el is fogadhassák kedden a néhány hete még nem tervezett, a kegyelembotrány miatt viszont mégis bevetett szigorításokat.
Vasárnap este 19:33-kor összehívták, majd hétfőn reggel 7:56-kor le is mondták az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülését, ahol nem sokkal később, 10:15-kor már egyetlen napirendi pontként tárgyalták volna a Fidesz-frakcióban összeállított, “gyermekvédelmi” törvénycsomagot. A rapid módon összehívott, majd lefújt ülés önmagában is furcsa,
az pedig főleg szokatlan, hogy egy olyan törvényjavaslat tárgysorozatba vételére hívnak össze ülést, amelyet még be sem nyújtottak.
Ha tehát a február elején még nem tervezett, majd a Novák Katalin, Varga Judit és Balog Zoltán lemondásához vezető kegyelembotrány miatt mégis bevetett változtatás szövege nem is ismert, az elmaradt ülés napirendi javaslatából legalább a címe kiderül. A címe pedig “A pedofil bűnelkövetők feltételes szabadságra bocsáthatóságának kizárásáról szóló törvényjavaslat”.
A javaslatcsomagról egyelőre csak annyit tudni, hogy a címének megfelelően változtatna a pedofil bűnözők szabadlábra bocsátásának gyakorlatán. Tuzson Bence igazságügyi miniszter árulta el a minap, hogy az a terv: az elítéltek feltételes szabadságra bocsátásáról szóló döntés előtt meghallgatják és figyelembe veszik az áldozat véleményét. Csakhogy
egy nappal korábban Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető még ennél szigorúbb tervet emlegetett, aszerint a kormánypártok azt szeretnék, hogy egyáltalán ne legyen szabadlábra helyezés ilyen ügyekben.
Vélhetően az ilyen és ehhez hasonló össze nem csiszolt részletek – politikus-jogászul "koherenciazavarok" – elsimítása miatt nem nyújtották még be végül hétfő reggelig a törvénycsomagot, és emiatt kellett lemondani a már meghirdetett szakbizottsági ülést is. A hvg.hu információi szerint
ez azonban nem jelenti azt, hogy hétfőn még ne nyújthatnák be, és akár kedden szavazásra is bocsáthatják.
Úgy tudjuk, hogy a kormánypártok eredeti ötlete az volt, hogy a mintegy 20 jogszabályt módosító törvényjavaslat-csomagot egyéni képviselői indítványként adta volna be Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető (esetleg a korábbi gyakorlatnak megfelelve Simicskó István KDNP-frakcióvezetővel közösen), majd a Fidesz–KDNP kivételes eljárást kérne rá.
A ritkán, félévente csak négyszer alkalmazható kivételes eljárás lényege, hogy egy jogszabály rendkívül gyors megszavazását teszi lehetővé, ráadásul ilyen esetekben nem kötelező a társadalmi vita sem, amely 8 napot venne igénybe. Így viszont kivételes eljárásban, hétfőn benyújtva a jogszabály vitáját és zárószavazását is megtarthatná a parlament már kedden. Ráadásul
a kivételes eljáráshoz a képviselők egyötödének aláírása kell, ami így még Varga Judit pótlása nélkül is bőven megvan a 134 fős Fidesz–KDNP-nek.
Érdekesség, hogy így hajtotta át a Fidesz a törvényhozáson éppen egy éve, tavaly február végén egy nap alatt a Magyar Orvosi Kamara hatásköreit szűkítő törvénymódosítást. Most is ez lehetett a terv, ami megmagyarázná, hogy múlt pénteken miért tettek be egy addig nem tervezett plusz keddi ülésnapot, amelynek napirendjén egyelőre egyetlen, lényegtelen napirend szerepel csak.
A lefújt bizottsági üléssel azonban a Fidesz nem tért le feltétlenül a “gyorsítósávról”. A törvényjavaslatot legfeljebb nem egyéni képviselői indítványként adják be, hanem a kormány nyújtja be. Ekkor bizottsági ülést sem kell feltétlenül összehívni, mert tárgysorozatba vételi eljárásra sincs szükség. Kivételes eljárást pedig kormány-előterjesztésre is lehet kérni természetesen.
Másik opció, hogy bevetik a tényleg ritkán alkalmazott házszabálytól való eltérést, amihez viszont már nem a képviselők egyötödének, hanem négyötödének jóváhagyása kell – ehhez viszont a kormánypártoknak már szükségük lesz ellenzéki képviselők támogatására is, mondjuk a velük gyakran összedolgozó Mi Hazánk-frakció segítségére.
Elképzelhető az is, hogy a hétfői és keddi ülésen túl a hét második felére hoznak be egy további ülésnapot, és addig csiszolják még a javaslatot. A most éppen véglegesnek tűnő kétnapos üléshét menetrendjén és a két nap napirendjén is lehet még változtatni, hétfőn 16:20-ig, a napirend elfogadásáig. Ebben az esetben még egy rendkívüli házbizottsági ülésre is szükség lehet.
(Nyitóképünk illusztráció)