Karsai Dániel mára a „teljes önállótlanság állapotában” van, de életvégi döntést egyelőre nem hozott. Azt mondta, egészen addig nem fogja feladni, míg képes kifejezni gondolatait.
„Újra meg fogom keresni a következő köztársasági elnököt, legyen bárki. A javaslatom lényege, hogy a köztársasági elnök nyilvánosan vállalja fel előre, hogy gyógyíthatatlan betegek esetében – akik az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen szenvedésnek vannak kitéve – kegyelmet ad az öngyilkosságukban közreműködő személyeknek, családtagoknak, barátoknak, egészségügyi személyzetnek. Egy ilyen kegyelmi döntés megalapozottságához egy bizottság segíthetné az elnök munkáját, amelynek tagja lenne orvos, pszichiáter és büntetőjogász” – mondta a Szabad Európának adott interjújában az ALS-betegségben szenvedő és az életvégi döntés szabadságáért harcoló Karsai Dániel.
A lap rákérdezett arra, hogy mekkora esélyt lát arra, hogy mindezt egy köztársasági elnök megtenné, mire Karsai azt mondta: „Novák Katalin nem volt elzárkózó”. Az interjú még azelőtt készülhetett, hogy a Fidesz-KDNP megnevezte volna jelöltjeként Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét, Karsai ugyanis úgy folytatja: „ugyan nem tudni, ki lesz a következő elnök, meglátjuk, az ötlet ismert, van ideje előre felkészülni rá a leendő elnöknek”.
Nem lehet népszavazás az eutanáziáról, az NVB elutasította Karsai Dánielék kezdeményezését
Nem lehet népszavazást tartani, mert ha igenek győznének, az sértené az Alaptörvényt. A referendum tétje az lett volna, kaphassanak-e a jelenlegi szabályokkal szemben büntetlenséget bizonyos esetekben az aktív eutanáziát segítők.
Karsai a Szabad Európának azt mondta, hogy Strasbourgban zajló ügyében szerinte májusban lehet döntés. Egészségügyi állapotáról is beszélt, de csak röviden, elmondása szerint nem akarja túlságosan elborzasztani az olvasókat,
„de gyakorlatilag a teljes önállótlanság állapota.”
Saját esetleges életvégi döntéséről azt mondta, egyelőre ezt nem hozta meg. „Amíg a passzív és aktív kommunikáció megy, nem fogom feladni. Tehát ha bármilyen módon meg tudom oldani, hogy a gondolataimat kifejezzem, addig ezt a döntést nem akarom meghozni, de még nem voltam soha abban a helyzetben, amiben majd akkor leszek. A jogot mindenképpen meg akarom kapni, hogy ne kelljen eltűrnöm egy emberhez teljesen méltatlan helyzetet” – magyarázta.
Karsai Dániel testvére és ápolója: Ő nem drámázik, nekünk sincs jogunk összesírni egy százas papírzsepit
Milyen érzés a családnak, a testvérnek vagy a segítőnek átélni egy nyilvánosság előtt vállalt halálos betegséget? Karsai Dániel öccse, Karsai Péter és ápolója, Márkovics Ákos hónapok óta közvetlen közelről követik végig az ALS-beteg alkotmányjogász küzdelmét, de még három hónapja sem gondolták volna, hogy a történet ennyi pozitív dolgot rejt magában.