A covid-tesztek milliárdos állami megrendelésén magát degeszre kereső fideszes kötődésű cég fantomizálódása nem tűnik bűncselekménynek – állapította meg a rendőrség, már egy hete. Ennek fényében érdekes, hogy csütörtökön érkezik majd meg Polt Péter válasza, hogy ő feljelentésként értékelte a hvg.hu cikke alapján írt ellenzéki kérdést, és továbbította a rendőrségnek.
“Az intellektuális közokirat-hamisítás gyanúja miatt tett feljelentést, mivel a bűncselekmény gyanúja hiányzik, elutasítom” – írta a Nemzeti Nyomozó Iroda korrupciós bűnözés elleni osztályát vezető alezredes Vadai Ágnes DK-s képviselő írásbeli kérdése alapján eléjük került feljelentésről.
A feljelentés apropóját az ellenzéki politikusnak a hvg.hu cikke adta, amelyben a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető, és a Covid-időszakban közbeszerzés nélkül milliárdos állami teszt-megrendelésekkel megtolt cégek felszámolásáról írtunk.
Előre kifizette az állam a milliárdos szerződések felét a Covid-teszteket szállító haveri cégeknek, amelyek így hitelből szakíthattak nagyot
Már mindkét, a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető, és a Covid-időszakban közbeszerzés nélkül milliárdos állami megrendelésekkel megtolt cég felszámolása zajlik. Így hamarosan ugyanúgy eltűnnek, mint a túlárazott lélegeztetőgép-biznisz egykori szereplői. A szerződésekből kiderül az is, hogy a később megvásárolt gyorstesztek "nagykerárát" már előlegként átutalták a cégeknek.
A feljelentés elutasítása nem meglepő, mivel a hasonló ügyek ilyen lezárása szinte rutinszerűen fordul elő a nyomozó hatóságoknál. Érdekes viszont, hogy a Vadai által "Nem gondolja, hogy dolga lenne a fantomizálódó haveri cégek ügyében?" címmel Polt Péternek feltett írásbeli kérdésre
majd csak február 22-én, csütörtökön, érkezik meg Polt Péter válasza arról, hogy a kérdést feljelentésként értékelve a rendőrségre továbbította, viszont közben a nyomozók már egy hete, február 14-én elutasították a feljelentést.
A hvg.hu birtokába került rendőrségi határozaton, az alábbi kép jobb felső sarkában, az időbélyegzőn látható is a február 14-i dátum. A hvg.hu cikke február 1-én jelent meg, Vadai 7-én adta be a kérdést, és ha azt Polt rögtön továbbította is, a rendőrség pár nap alatt lezárta az ügyet.
Az elutasító határozat szerint a rendőrség azt a “feltételezést” vizsgálta, hogy “a profit kivétele után a cégek fantomizálódnak, eltűnnek”, ez vezethetne ugyanis az “intellektuális közokirat-hamisítás” gyanújához. Végül azonban arra jutottak, hogy amit erről tudni lehet, az kevés a nyomozás elrendeléséhez.
Ha a nyomozás indításához a rendőrség szerint nem is elég gyanús, a hvg.hu cikkében felsorolt tények mindenképpen sokatmondóak. Ezekből ugyanis az rajzolódik ki, hogy egyfajta unortodox, állami támogatású kkv-s gazdaságfejlesztési programként is felfogható a haveri cégek megbízása.
A Covid-világjárvány idején az állam több százezer, a fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorstesztet vásárolt az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül az egészségügyi piacon ismeretlen, de fideszes hátterű cégektől, közbeszerzés nélkül – írtuk.
Ráadásul úgy, hogy előlegként a vételár felét elutalták a cégeknek. A csavar, hogy az előleg fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, így a cégnek sem tőkére nem volt szüksége, sem üzleti kockázatot nem vállalt, mégis 100 százalékos haszonkulccsal tudott üzletet kötni az állammal.
Az egyik érinett, a Rayrai Kft. egy thaimasszázs-cégből lett pár hónap alatt közel kétmilliárd forint árbevételű gyógyászati nagykereskedő vállalkozás. A cégben pár nappal a milliárdos szerződés előtt bukkant fel résztulajdonos-ügyvezetőként Kupper András volt fideszes parlamenti képviselő.
Nem jött be a thai masszázs, az állami Covid-tesztekből viszont milliárdokat kaszáltak
A járvány újabb vámszedői bukkantak fel az egészségügyi beszerzésekben: a Fideszhez közel álló üzleti körök ráeszméltek, hogy a kormány lagymatag tesztelési gyakorlata ellenére is nagyon nagy pénz van a gyorstesztekben.
De nem csak az ő neve érdekes, hiszen a nagy pénzes megbízás kifutására, 2021 elejére érkezett a cégbe egy másik tulajdonostárs is: Kupper András azonos nevű, a parkolási bizniszben is érdekelt nagybátyjának üzlettársának, Tasnádi László volt belügyi államtitkárnak a cége.
A szerződés szerint 8 napon belül az eladó megkapta előlegként a vételár felét, így a Kupper–Tasnádi-cégnek a saját pénzét sem kellett használnia a 49%-os profitot biztosító üzlethez. Ugyanis a cég 879 millióért szerezte be az ÁEEK-nak eladott gyorsteszteket, majd a dupláját kérte értük.
A Rayrai-ból közben Steriflow-ra átnevezett cég sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések óta nem végzett érdemi üzleti tevékenységet, és most már nem is fog. Mivel a cég 2021-ben és 2022-ben is minimális árbevétel mellett már veszteséges volt, idén január 1-én megindították a felszámolását.
(Nyitóképünk illusztráció)