Itthon hvg.hu 2024. február. 10. 17:30

Lemondott Novák Katalin

Bocsánatot kért azoktól, akiket megbántott, és minden olyan áldozattól, aki úgy érezhette, nem áll ki mellette.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Friss cikkek a témában

Olyan kegyelmi döntést hozott, mely sokakban értetlenkedést és békétlenséget váltott ki. Érthető, hogy magyarázatot várnak - mondta beszédében Novák Katalin. Áprilisban abban a hiszemben döntött a kegyelem mellett, hogy az elítélt nem élt vissza a rábízott gyerekek kiszolgáltatottságával. "Hibáztam" - ismerte el -, mert a kegyelmi döntés és az indoklás hiánya alkalmas volt arra, hogy a pedofíliára vonatkozó zéró tolerancia kapcsán kételyeket ébresszen. Márpedig itt nincs és nem is lehet kétely."

Soha nem adna kegyelmet annak, akiről azt gondolja, hogy fizikailag vagy lelkileg gyereket bántalmaz - folytatta Novák, aki szerint a gyerek a legfontosabb kincs, a védelmük közös kötelesség.

Hiba esetén állampolgárként elvárná, hogy az elnök vállaljon felelősséget, akár azzal hogy lemond. Ezután bocsánatot kért azoktól, akiket megbántott, és minden olyan áldozattól, aki úgy érezhette, nem áll ki mellette.

"Államfőként ma utoljára szólok önökhöz, lemondok a köztársasági elnöki tisztségről."

A bejelentést itt tudja követni:

Rendkívüli bejelentést tesz Novák Katalin az M1-en

A kegyelembotrány miatt a köztársasági elnök megszakította katari útját, és szombat kora délután visszatért a Sándor-palotába.

Novák tavaly április 27-én adott kegyelmet Budaházy György és társai mellett egy bizonyos K. Endrének is. K. Endre a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese volt, ő jogerősen azért kapott három év négy hónap börtönbüntetést, mert az intézmény pedofil igazgatójának áldozatait megpróbálta rávenni arra, hogy vonják vissza az igazgatóra terhelő vallomásukat.

Novák körül csütörtökön kezdett el fogyni a levegő: először Orbán Viktor beszélt nevének és hivatalának megnevezése nélkül arról, hogy vita alakult ki a köztársasági elnök kegyelmi jogköre körül. A miniszterelnök nem állt ki Novák mellett, sőt, szavaival lényegében elhatárolódott tőle. Orbán ezzel egyidőben beadott egy alkotmánymódosítási javaslatot, amit ha a parlament március második felében elfogad, akkor azzal szűkülnek a mindenkori köztársasági elnök jogkörei: nem adhat kegyelmet kiskorúak ellen elkövetett szándékos bűncselekmények elkövetőinek a jövőben. Nováktól az utóbbi napokban tanácsadói sorra távoztak stábjából, vagy jelentették be távozásuk lehetőségét.

Pénteken Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője beszélt arról a Kossuth rádióban, hogy jó lenne tudni, miért adott kegyelmet K. Endrének Novák Katalin, szombaton pedig már Bayer Zsolt követelt válaszokat a maga karcos stílusában a köztársasági elnöktől. Novákkal együtt távozik a közéletből Varga Judit volt igazságügyi miniszter is, akinek ellenjegyzése nélkül K. Endre nem kaphatott volna kegyelmet.

Tizenöt éven belül másodjára fordul elő, hogy jobboldali köztársasági elnök bukik Magyarországon, azonban míg Novák Katalint egy pedofilügy, Schmitt Pált egy ahhoz képest ártatlan plágiumbotrány söpört el.

Összes cikkünket a témában itt, legfontosabb elemzéseinket és cikkeinket pedig itt éri el:

Nehéz-Posony Kata: Bajok a kegyelem körül

Nagy bajok vannak az elnöki kegyelem körül, de nem kizárólag azért, mert a pedofíliával összefüggésbe hozható bűncselekményt érintette. Baj van a reakciókkal is, minden oldalon. A HVG jogásza, Nehéz-Posony Kata foglalta össze ezeket a bajokat.

A kegyelembotrány öt legfőbb dilemmája: ezért nem tudja se lemondatni, se megvédeni Novák Katalint Orbán Viktor

Novák Katalin kegyelmi ügye korábban nem látott fejtörést okoz a kormánynak: a botrány már a fideszes valóságba is szivárog befelé, így egyre valószínűtlenebb, hogy magyarázat nélkül, a megszokott zajkeltéssel lendüljön túl rajta a rendszer. Lemondatni mégis legalább ilyen nehéz feladat.

Remek kapcsolatokkal rendelkezett K. Endre és erdélyi családja

K. Endre édesanyja a székelyföldi Zabolához kötődik, több filmben szerepelt a szintén ott élő Mikes Katalin grófnővel. Utóbbi menye Ugron Zsolna írónő, volt műsorvezető, akinek könyvét anno Lévai Anikó méltatta. K. pedig baráti kapcsolatban volt a legendás Buzánszky Jenővel.

Orbán Viktor gyors alaptörvény-módosításítása a fürdővízzel együtt a gyermeket is kiöntötte

Előremenekül Orbán Viktor, amikor a Novák Katalin botrányos kegyelmi döntését egy alkotmánymódosítással akarja menteni. Csakhogy az alaptörvény aktuálpolitikai indíttatású farigcsálása könnyen megbosszúlhatja magát. Bemutatandó mindezt, felidézünk egy harminc évvel ezelőtti történetet.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?