A polgármesterek tiltakoznak, és bíznak benne, hogy a kormány meghallja a szavukat, és változtat.
Egy orvos jut 100 ezer ember ellátására a szentendrei ügyeletben – derült ki azon a sajtóbeszélgetésen, amelyet a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) tartott elnökségi ülése után. A Népszava beszámolója szerint a Pest megyei polgármesterek azt remélik, hogy a lakossági vélemények, tapasztalatok alapján változást érhetnek el az új ügyeleti rendszerben.
Az ülésen részt Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, a MÖSZ társelnöke, Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a MÖSZ elnöke, Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere, a MÖSZ agglomerációs tagozatának vezetője és Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere is.
A lap szerint az új rendszer néhány napos működése óta gyakori panasz, hogy negyedórán keresztül sem lehet kapcsolatot teremteni a 1830-as ügyeleti segélyhívó számon senkivel. A hosszú várakozás alatt mindössze Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője egészségnevelési tanácsai hallhatók.
Szentendre polgármestere azt is elmondta, hogy a szentendrei járásban már a terepviszonyok miatt sem mindegy, hogy hol van ügyeleti pont. Példaként említette Tahitótfalut, ahol nincs híd a Duna váci partja felé, és este nyolckor, miután elment az utolsó komp, már csak az M0-s hídon lehet eljutni a váci gyermekorvosi ügyeletre, ami életszerűtlen, hiszen Budapesten sokkal közelebb van ellátóhely.
Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere a lapnak felidézte Gulyás Gergely szavait, aki azt mondta, az önkormányzatoknak van lehetőségük arra, hogy magánszolgáltatóval biztosítsanak ügyeleti, sürgősségi ellátást. Csakhogy ennek megszüntették a jogi lehetőségét.
„Hiába írtam még a kormányinfó után rögtön Gulyás Gergőnek egy levelet, és kértem, jelezze, milyen jogszabály teszi lehetővé, hogy azt tehessük, amit mond, választ a mai napig nem kaptunk” – tette hozzá.
Frissítés: A cikk megjelenése után az ügyeleti rendszert működtető Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közleményt adott ki, melyben azt írták, hogy Pest vármegyében zavartalan a hívásfogadás és az ügyeleti ellátás.
Állításuk szerint a február elsejei indulás utáni első hétvégén azért is volt kiugróan sok – majdnem kétezer – a hívások száma, mert több mint ötszázan „kipróbálási céllal” tárcsázták az ügyeleti számot, sokaknak pedig csak valamilyen egészségügyi jellegű információra volt szükségük.
„Hétfőn, kedden és szerdán az ügyeleti hívásszám a hétvégi napok számainak hatodára csökkent, és jelenleg rövid várakozási idővel működik a hívásfogadó rendszer” – tették hozzá.
Adataik szerint a szentendrei ügyeletet 16 órától reggel 8 óráig terjedő időszakban kedden három, szerdán négy beteg kereste fel, és „mindannyian megfelelő ellátásban részesültek”.
(Címlapképünk illusztráció.)