A házelnök szerint a svédek és a NATO-főtitkár tehet arról, hogy a magyar parlament képtelen megszavazni a csatlakozást.
„Valakinek utolsónak is kell lennie” – így reagált Kövér László arra, amikor az Index megkérdezte tőle, nem kellemetlen-e Magyarországnak, hogy utolsóként fogja ratifikálni a svéd NATO-csatlakozást. Az Országgyűlés elnöke azt mondta, ha a svédeknek nem kínos, ő sem fogja rosszul érezni magát és nem tekinti az ügyet a magyar diplomácia kudarcának.
Kövér szerint a svédeknek komolyan kéne venniük Magyarországot, „katonai szlenget” használva ugyanis „nem vagyunk a csicskásai senkinek”, a svédek fejében pedig súlyos félreértés van. Úgy gondolja, nem nekünk kell könyörögnünk azért, hogy "tisztázzuk a problémákat” és bár a svédek katonai erejét nem vitatja senki, egy védelmi szövetségben a bizalom a legfontosabb dolog. Kövér szerint pedig Stockholm az elmúlt időszakban olyan arroganciával és negligenciával viszonyult Magyarországhoz, hogy számára nem világos, tisztában vannak-e azzal, valójában mit jelent a szövetség.
„Afelől nincsen kétségem, hogy az ellenzéki pártok valamelyike – amelyek rendre nem a magyar érdekeket szolgálják – ennek összehívását kezdeményezni fogja, valószínűleg sikertelenül” - utalt Kövér arra, nem kerülhet sor a ratifikáció megszavazásáról szóló rendkívüli ülésre, szerinte ugyanis nincs rendkívüli helyzet. Tagadta azt, hogy Törökország felültette volna Magyarországot és hamarabb szavazott, mint arról tárgyaltak volna, a házelnök szerint ugyanis a magyar parlament független.Öt dolog, amiért mélyütés Orbánnak a svéd NATO-ügy
A magyar kormányfő előszeretettel sugallja magáról azt a képet, hogy ő egy racionális, a magyarok érdekeit keményen védő politikus, akire odafigyel a nemzetközi diplomácia, akit nem lehet zsinóron rángatni, és aki itthon mindent kézben tart. Most, amikor épkézláb érv nélkül blokkoljuk Svédország NATO-csatlakozását, és a folyamat egyre inkább egy kínos vesszőfutássá válik, mindez széttörni látszik.
A házelnök elárulta, ő egyike azoknak a politikusoknak, akik nem támogatják a svéd csatlakozást, ugyanis „elég volt abból, hogy a hazánk unatkozó politikusok olcsó játéka legyen” és „Magyarországba töröljék a sáros cipőjüket”. Hozzátette, már régen túl lennénk ezen az egész cirkuszon, ha Stoltenberg úr (a NATO főtitkára - a szerk.) feleannyi erőfeszítést fordított volna a svéd politikusok meggyőzésére, mint amennyi energiát abba fektetett, hogy nekünk üzengessen.
"Nem mi leszünk az utolsók" - egy felrúgott NATO-ígéret krónikája videón
A török parlament a héten megszavazta Svédország NATO-csatlakozását. Ezzel megelőzték Magyarországot, ahol még dátum sincs arra, hogy mikor dönthet az országgyűlés az ügyben. Pedig kormányoldali politikusok folyamatosan arra hivatkoztak, amikor szóba került a kérdés, hogy nem mi leszünk az utolsók. Összeállításunkban ezeket az ígéreteket szedtük össze.
Mint ismert, a magyar kormány tagjai számos alkalommal állították azt, támogatják Svédország felvételét a katonai szövetségbe és azt ígérték, nem Magyarország lesz az utolsó, amelyik megszavazza azt. Ehhez képest a török parlament kedden jóváhagyta a csatlakozást, így már csak a magyar parlamentnek kell szavaznia a tagállamok közül.
Az hónapok óta tartó időhúzás hivatalos indoklása az, hogy a Fidesz-frakción belül azonban akadnak olyanok, akik aggasztónak tartják azt, hogy az északi állam időnként kritizálja a jogállamiság helyzetét Magyarországon. Ugyanerre hivatkoztak a Fidesz politikusai akkor is, amikor a Finnország csatlakozásáról szóló szavazás időpontját tologatták, a frakciófegyelméről híres párt képviselőinek aggodalmai végül annyira eloszlottak, hogy egy ellenszavazat sem érkezett a ratifikációra a kormánypártok részéről.
Dezső András: Kevés dolog annyira értelmetlen, mint az, amit Orbánék csinálnak a svédekkel NATO-ügyben
A magyar kormánynak nincs kézzelfogható követelése a svédek felé, ezért azt az izmozást és hisztidiplomáciát, ami már több mint egy éve zajlik, nem lehet egy lapon emlegetni a most fináléba ért török-svéd, valóban téttel teli játszmával. Persze úgy, hogy nincsenek konkrét követeléseink, kiszállni is könnyebb lesz ebből a cirkuszból.