Itthon hvg.hu 2024. január. 15. 07:11

A védőnői szolgálat államosítása miatt kilométerekkel arrébb költöztettek 7 körzetet Érden

Az önkormányzat szerint bejelentés nélkül vittek el olyan, a gyermekorvosi rendelővel közös bútorokat, amik soha nem voltak a védőnői szolgálat tulajdonában.

Az államosítás nyomán hat kilométerrel arrébb, a város másik végére költöztették az érdi védőnői körzetek harmadát – írja a Népszava.

Vannak olyan anyukák, akiknek januártól 12 kilométert kell gyalogolniuk minden egyes alkalommal, amikor védőnőhöz kell vinniük a gyereküket. Bár a korábbi védőnői rendeléseknek helyet adó épület tulajdonosa továbbra is biztosította volna a helyiségeket, az önkormányzat pedig fizette volna tovább a rezsit, sőt beszállt volna a bérleti díjba is, a kórházi főigazgatóság szerint muszáj volt költözni.

Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a védőnői szolgálatokat tavaly államosították, Érden ezután az előírásoknak megfelelően együttműködési megállapodást kötöttek a kórházzal a védőnők által használt ingatlanok és ingóságok használatáról. Az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokat ingyenes használatba adták, és vállalták a rezsi megfizetését is.

Csakhogy az érintett Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti Egészségház a Remin Gyógyszer-kiskereskedelmi Kft. tulajdona, így arról az önkormányzat nem rendelkezhetett.

A magáncég ugyanakkor kezdeményezte a kórháznál a használati szerződés megkötését, de nem fogadták el az ajánlatát, állítja a Remin Kft. ügyvezetője. Vass Viktória a Népszavának azt mondta, hogy a 76 négyzetméteres, 2 rendelőből, váróból, betegmosdóból és tárolóból álló ingatlanért összesen havi bruttó 600 ezer forintot számláztak a kórháznak augusztustól év végéig, de miután ez a szerződés lejárt, a kórház válaszra sem méltatta a lehetséges hosszabbításról szóló levelüket.

Csőzik László érdi polgármester tavaly decemberben szintén levélben kérte Bedros J. Róbert kórházigazgatót, hogy ne költöztessék át a védőnőket, de erre sem érkezett válasz.

A költözést a polgármester és az ingatlan tulajdonosa szerint sem jelentette be a kórház. Sőt a gyermekorvosi rendelővel közös váróterem bútorait (beleértve a komplett konyhabútort és az étkezőt is) elvitték, nem írtak átadás-átvételi jegyzőkönyvet, és még a kulcsokat se hagyták ott – állítja az önkormányzat.

A kórház helyett a Népszava megkeresésére az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) válaszolt. Ők azt állítják, hogy csak olyan bútorokat vittek el a védőnők költöztetésekor, amelyek szerepeltek a kórház leltárában. Ezen kívül azt írták, hogy

a folyamatos ellátást csak a költözéssel lehetett biztosítani, miután az önkormányzat nem tartotta be jogszabályi kötelezettségét, a tulajdonos pedig irreális követelésekkel állt elő és veszélyeztette az állami feladat ellátását.

(Kapcsolt képünk illusztráció.)

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.