Az ALS-beteg alkotmányjogászt a momentumos Bedő Dávid hívta meg, hogy személyesen hallgathassa meg a politikus eutanáziáról szóló felszólalását. Répássy Róbert államtitkár a válaszában arról beszélt, ha ez Karsai személyes küzdelme, akkor azt javasolja a Momentumnak, hogy maradjon ki belőle. Karsai az épületben válaszolt az újságírói kérdésekre, de fideszes politikusokkal nem sikerült beszélnie.
“Én nem akarok mondani semmit, üljünk le, és beszélgessünk, tényleg, a szó szoros értelmében a legvégső kérdésekről van szó. Mi az élet? Mi az élet értelme? Mi számít egyáltalán életnek? Mi a halál az élethez képest?” – ezt Karsai Dániel mondta a parlament egyik újságírók számára is látogatható termében, amikor arról kérdeztük, mit mondana, ha találkozna most egy kormánypárti képviselővel. A halálos beteg alkotmányjogászt Bedő Dávid momentumos képviselő hívta meg az Országgyűlésbe, hogy legyen ott az ülésteremben, amikor a politikus felszólal az aktív eutanáziával kapcsolatban, később pedig más képviselőkkel is találkozhasson.
Az ALS-es Karsai Dániel azt mondta, őt is meglepte, mennyien érdeklődnek az ügye iránt. Hozzátette, hogy elfogadta a Momentum meghívását, de bármelyik parlamenti párt meghívását elfogadta volna, kormánypártokét is.
A napirend előtti felszólalók közül utolsó előttiként került sorra Bedő Dávid, maroknyi ellenzéki képviselő, és néhány parlamenti államtitkár hallgatta, meg persze a karzatról Karsai és a kísérői.
“Magyar vagyok, szeretek is az lenni, imádom ezt az országot. Ha már itt élnem és halnom kell, hagyják, hogy csináljam” – a képviselő Karsai szavaival kezdte a mondandóját. Röviden elmesélte a nem is olyan rég még makkegészséges jogász történetét, és azt mondta, hogy a Momentumnál hisznek a döntés szabadságában, “hiszünk abban, hogy egy ember rendelkezhet saját sorsa felett és hiszünk az emberi méltóságban”.
“Sok politikai vitánk van a kormánnyal, rengeteg mindenben nem értünk egyet, ezt kár lenne tagadni. Most viszont szeretném, ha ezeket félre tudnánk tenni és egyetlen ügy erejéig nem a politikai csatározásokról szólna a parlament” – mondta. Bejelentette, hogy benyújtanak egy határozati javaslatot, amely utat engedne az aktív eutanáziára vonatkozó jogszabályok módosítására. “Arra kérem Önöket, rakjuk félre a politikai nézeteltéréseinket és világnézeti különbségeinket, és dolgozzunk együtt azon, hogy Magyarország egy szabadabb ország legyen, ahol az emberek rendelkezhetnek saját sorsuk felett.” Ezután meghívta a kormánypárti képviselőket és kormánytagokat, hogy az ülés után szánják rá az idejüket, és találkozzanak Karsaival a Parlament épületének úgynevezett vörös társalgójában.
Válaszában Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára elismételte a kormány álláspontját: tiszteletben tartják Karsai Dániel küzdelmét, de ők életpártiak, ezért nem tudnak egyetérteni a felvetéssel. Egyébiránt ha ez Karsai személyes küzdelme, javasolja a Momentumnak, hogy maradjon ki belőle, mondta Répássy.
Úgy tűnt, Karsai mindezen jól szórakozott. Egy ponton meg is jegyezte, hogy ugyan ez most nem tartozik ide, de alkotmányjogászként nem tud elmenni amellett, hogy az ülést levezető elnök többször felszólított ellenzéki képviselőket arra, hogy figyeljenek “a jelzős szerkezetekre” (Lezsák Sándornak sok volt, amikor Kunhalmi Ágnes azt mondta, hogy a kormány sunyi).
“Szerintem Magyarországon szólásszabadság van, pláne a Parlament üléstermében. Különben is, a tiszteletet nem lehet kierőszakolni, azt ki kell érdemelni. De ez csak egy vélemény.”
Karsai az eseményre egyébként egy angol focicsapat, a Fulham F.C. karácsonyi pulóverében jelent meg.
Az ülés után az alkotmányjogászt abban az egyetlen teremben várta a sajtó, ahol még lehet forgatni, itt válaszolt pár kérdésre. Elmondta, hogy Strasbourgban az eutanáziáról jogászként beszélgetnek, de ez elsősorban vallásfilozófiai, morális kérdés, ebben senki nem oktathat ki senki. Felidézte, hogy Répássy az ülésteremben arról beszélt, hogy ők az életet mindenek felett tisztelni akarják.
“De mi számít életnek? Én itt most a fizikai bomlás dacára tudok önökkel beszélni, nagy segítséggel, amit ezúton is köszönök, el tudtam ide jutni, részt tudok venni egy értelmes beszélgetésben, de eljöhet egy nap, amikor ez nem így lesz. Az még élet? Szerintem nem biztos. Nem tudom én, hogy fogom magam érezni. Elmondtam sokszor, elismétlem most is, én semmilyen életvégi döntést nem hoztam. Tehát az én fejemben nincs az kiszögelve, hogy ha mondjuk nyaktól lefelé teljesen lebénulok, akkor kész. Ezeket a kérdéseket meg kell beszélni.”
Szerinte ha a kormánypárti képviselők megszavaznak egy olyan jogszabályt, ami lehetővé teszi az életvégi döntések meghozatalát szélesebb körben, “ők attól még ugyanúgy érvelhetnek amellett, hogy ezt senki ne csinálja”. Karsai a vörös társalgóban, ahol a sajtó már nem lehetett ott, még várt egy ideig a kormánypárti képviselőkre, de a momentumos politikusok elmondása szerint a fideszesek bár látták őt, nem álltak meg.
Karsai Dániel strasbourgi perében januárban várható döntés.