Charles Michel hétfőn érkezik.
Hétfőn Magyarországra utazik Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, hogy kétoldalú megbeszélést folytasson Orbán Viktorral - jelentette be az X-en Ecaterina Casinge, Michel szóvivője.
A tárgyalások az Európai Tanács ülésének előkészítéseke jegyében zajlanak majd - írta. A csúcstalálkozó december 14-15-én lesz.
❗️On Monday, @eucopresident @CharlesMichel will be travelling to Hungary for a bilateral meeting with @PM_ViktorOrban in preparation of the European Council.
— Ecaterina Casinge (@ecasinge) November 23, 2023
Michel útjának hátterében az állhat, hogy a Politico értesülései szerint Orbán Viktor a napokban levelet írt neki, amelyben azzal fenyegetőzik, hogy kisiklatja az Ukrajnáról szóló tárgyalásokat, ha az uniós vezetők nem kezdenek stratégiai megbeszélésbe a Kijevvel kapcsolatos politikájukról. Az ukrajnai harctéri helyzet miatt sürgősnek nevezte a megbeszélést a levélben, és azt írta: addig nem születhet döntés a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatásról vagy a további oroszellenes szankciókról. Ezekről a tagállamok vezetői a december 14-15-i csúcstalálkozón szavaznak majd.
Az EU nem enged Orbán zsarolásának, megvan a B terv Ukrajna támogatására
Az Reutersnek két uniós tisztviselő is úgy nyilatkozott, Ukrajna mindenképpen megkapja a támogatást.
A lap szerint a magyar kormányfő azért fokozza a feszültséget, mert igyekszik a lehető legnagyobb befolyást szerezni a 13 milliárd eurós uniós támogatással kapcsolatban, amelyet az Európai Bizottság jogállamisági reformokról szóló döntéséig továbbra is blokkolnak.
Óvatosan, de megnyitja Brüsszel a pénzeszsákot, közel egymilliárd eurót jóváhagytak Magyarország számára
Az Európai Bizottság értékelte és támogatja a magyar helyreállítási terv módosítását, ez egyben azt is jelenti, hogy a brüsszeli testület egy előleg kifizetését javasolja.
Egy uniós diplomata szerint Magyarország minden Ukrajnával kapcsolatos döntést „csapdába ejtett” a vétóval való fenyegetéssel, így a Politico szerint egyes országok már arról beszélnek, hogyan lehetne Magyarországot megkerülni, ha a magyar kormány úgy dönt, hogy használja a vétójogát Ukrajnával szemben.
Az Európai Parlament hivatalosan is kezdeményezte a tagállami vétó jelentős korlátozását
Az Európai Parlament szerdai ülésnapján elfogadta az EU reformját érintő javaslataikat. Ezek a kezdeményezések az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat eredményeit tükrözik. A Fidesz szerint ezek a felvetések nem időszerűek.