Itthon hvg.hu 2023. november. 17. 14:25

Nem árulja el a kormány, hány vendégmunkás kapott munkavállalási engedélyt Magyarországon

Fónagy János Varga Ferencnek adott válaszában csupán az új vendégmunkástörvényből idézgetett.

Összesen hány vendégmunkásnak adtak munkavállalási engedélyt? – ezt a kérdést tette fel Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek Varga Ferenc ellenzéki országgyűlési képviselő. Varga azonban másra is kíváncsi volt. Szerette volna megtudni, hogy „hány munkásszálló megépítését, vagy felújítását támogatták és milyen összeggel az elmúlt egy évben” a kormányból.

Erre azonban nem kapott választ, igaz, nem is Nagy Márton, hanem a miniszter megbízásából Fónagy János, a tárca államtitkára válaszolt a kérdéseire. Fónagy válaszában gyurcsányozott egy kicsit, hogy „azzal bizonyára ön is egyetért, hogy a Gyurcsány-kormányokkal szemben az Orbán-kormányok idején jobb magyar munkavállalónak lenni Magyarországon, mind a munkalehetőségek száma, mind a kereseti lehetőségek szempontjából”.

Majd citálta az általunk is elemzett vendégmunkástörvényt, amit a kormány – némi újraírás után – kedden este nyújtott be újra, végül megnyugtatónak szánt, de semmitmondó válaszában úgy fogalmazott:

Csak annyi vendégmunkás jöhet Magyarországra, amennyi betöltetlen álláshely van. A vendégmunkások csak korlátozott ideig tartózkodhatnak Magyarországon, ezt követően el kell hagyniuk az országot.

Ez viszont nem új, ennyi már a törvényjavaslatból is kiderült.

Egyszerre szólhat az ellenzéknek és a saját szavazóknak az új vendégmunkástörvény

Bár jóval bővebb, érdemben csupán néhány pontban különbözik a tavasszal beadott, illetve a jelenleg érvényben lévő szabályozástól az a tervezet, amit kedden benyújtott a kormány a parlament elé vendégmunkástörvényként. A tervezettel inkább politikai célja lehet a Fidesznek, hiszen egyszerre próbálják kifogni az ellenzéki vitorlákból a szelet és megnyugtatni a saját választóikat.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?