A Külügyminisztérium államtitkára azt mondja, aggódik a svéd demokráciáért.
“Én magyar vagyok, a svéd demokrácia nem érdekelne, de mivel a svéd politikusok és véleményformálók folyamatosan hazudoznak a hazámról, gondoltam, nézzük meg a svéd demokráciát” - mondja egy Facebookra feltöltött videóban Menczer Tamás, a külügyminisztérium államtitkára és hozzáteszi, megdöbbentő adatokat talált. A politikus cinikusan következetesen “mintademokráciaként” hivatkozik Svédországra és azt állítja, a skandináv ország politikusai “ki akarnak minket oktatni demokráciából és emberi jogokból”.
Menczer bűnügyi statisztikákkal kezdi a felsorolást és elmondja, az általa talált adatok szerint idén már 261 lövöldözés volt Svédországban, ezekben összesen 34-en haltak meg. “Két-három naponta felrobbantanak valakit, vagy valamit” - folytatja az államtitkár, aki úgy tudja, az észak-európai országban 124 robbantás történt idén. Nem ez az első eset, hogy Menczer a lövöldözések száma miatt kritizálja Svédországot, legutóbb akkor szólt be ezzel kapcsolatban az ország budapesti nagykövetének, hogy több diplomata tiltakozott nyilvánosan a súlyosan kirekesztő és melegellenes "gyermekvédelmi törvény" ellen a Pride előtt.
Beszél arról is, hogy a svéd rendőrség közlése szerint 61 no-go zóna található az országban, majd hozzáteszi, ezeket a rendőrség nem is így hívja, Menczer szerint viszont mégiscsak azok. Egy korábbi miniszterre hivatkozva azt állítja, növekszik a krisztofób gyűlölet-bűncselekmények száma és idéz egy kutatást, amely szerint a keresztény fiatalok felét érte már zaklatás a hite miatt, majd megemlíti, hogy az Eurobarométer felmérése szerint az antiszemitizmus is növekszik.
Az államtitkár úgy gondolja, ezek oka a bevándorlás és a bevándorlók sikertelen integrálása. “Van egy nagyon alapvető emberi jog, biztonságnak hívják, ne lőjenek le, ne robbantsanak fel és ne üldözzenek a hitem miatt” - teszi hozzá Menczer és azzal zárja a videót, hogy elmondja, a kormány megvédi a magyar emberek biztonságát, de úgy látja, Svédországban baj van és aggódik a demokráciájukért.
Magyarország hónapok óta halogatja a svéd NATO-csatlakozás ratifikálását, a Fidesz szerint azért, mert Svédország rendszeresen beleszól a magyar belügyekbe azzal, hogy a demokrácia és jogállamiság állapotával szemben szót emel. Korábban Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter mondta azt, hogy nem tudja, mi a baja párttársainak a svédek NATO-csatlakozásával, később pedig Szijjártó Péter külügyminiszter állította azt, már csak formalitás, hogy a parlament megszavazza a döntést, a kormány álláspontja ugyanis világos.